design3 ضوابط طراحی محیط اطراف ساختمان

طراحی ساختمان با توجه به بهینه سازی مصرف انرژی به شما کمک می کند که در هزینه های انرژی به میزان قابل توجهی صرفه جویی نمائید و در تابستان و زمستان دمای مطلوبی در منزل احساس کنید.همچنین منابع محیط زیستی نیز به میزان قابل ملاحظه ای با کاهش میزان گازهای گلخانه ای حفاظت می شوند.طراحی ساختمان با توجه به بهینه سازی مصرف انرژی از نور و گرمای خورشید کمک می گیرد و با این خصیصه منزل شما را در تابستان خنک و در زمستان گرم و روشن نگه می دارد.

انتخاب زمین:زمینی که دسترسی خوبی به آفتاب زمستانی دارد زمین خوبی استمصالح سبک مانند دیوارهای چوبی و پلاستیکی ( مصالح پیش ساخته ) فرصت سریع گرم و سرد شدن را به اتاقها می دهند. این ویژگی برای مکانهایی که گاهاً استفاده می شود مناسب است.اگر داخل ساختمان خوب عایق کاری شده باشد، مصالحی که برای نمای ساختمان استفاده می شود نقش چندانی بر مصرف انرژی ندارند البته غیر از نماهای سنگی.
طراحی داخلی ساختمان و محل قرارگیری اتاقها:قسمتهایی از منزل که زیاد از آنها استفاده می کنید مانند اتاقناهار خوری و اتاق نشیمن را در قسمت جنوبی ساختمان قرار دهید.اگر فضای کافی برای تمام موارد بالا وجود نداشت اتاق نشیمن را حتماً در جنوب ساختمان قرار دهید.فضای داخل ساختمانتان را با توجه به استفاده مشابه از آنها طبقه بندی نمائید و آنها را با درهای داخلی پیش ساخته از هم جدا کنید.سعی کنید تا آنجا که امکان دارد فضای قسمت نشیمن کوچکتر باشد و همچنین سقف آنرا کوتاهتر بسازید, بهتر است ارتفاع سقف در این قسمت حدود 7/2 متر باشد. این کار به منظور کاهش مصرف سوختی که برای گرمایش استفاده می شود پیشنهاد می شود.اندازه و محل قرارگیری پنجره‌ها:اندازه و محل قرارگیری پنجره ها باید با توجه به محل قرارگیری زمین ساختمان و نوع مصالح ساختمانی, طراحی و نصب شوند.سرمایش مناسب در تابستانها با استفاده از پنجره های باز شو قابل حصول است. استفاده از سایه بان نیز در مقابل پنجره پیشنهاد می شود.محافظت از پنجره هامحافظت زمستانیبا رعایت موارد زیر از هدر رفتن انرژی در ساختمان جلوگیری کنید.از پنجره های دو جداره استفاده کنید و یا پنجره هایتان را درزبندی کنید.پنجره های معمولی به نسبت پنجره های دو جداره و پنجره های درزبندی شده تا 10 برابر بیشتر تلفات حرارتی دارند.سایه بان تابستانیسایه بانهای خارجی تجهیزاتی هستند که می توانند منزل شما را در تابستان خنک نگه دارند. بهتر است پنجره های جنوب غربی و شرقی نسبت به آفتاب تابستانی با سایه بانها تجهیز شوند.با استفاده از اینگونه سایه بانها علاوه بر اینکه در زمستانها از نور خورشید استفاده می شود در تابستان نیز فضای داخل منزل خنک می ماند.عایقکاری کاراترین تکنیک به منظور استفاده هوشمندانه انرژی است. یک منزل عایقکاری شده, در زمستان دما را 5 درجه گرمتر و در تابستان 10 درجه خنکتر نگه می دارد.تمام سقف ها, دیوارها و کف منزلتان را عایق بندی نمایید.سیستم های گرمایشی طبقه بندی کردن قسمتهای مختلف منزل و استفاده از بخاریهای کم مصرف ( راندمان بالا ) بهترین و راحتترین راه بهینه سازی مصرف سوخت است.منافذ هوا و کنترل نفوذ هوامنافذ هوا را درزگیری کنید و هزینه های گرمایش و سرمایش را تا 20% کاهش دهید.آب گرمبا درست مصرف کردن انرژی در بخش گرمایش آب به میزان قابل ملاحظه‌ای مصرف انرژی در این بخش کاهش می‌یابد.سیستم گرمایش آب را تا حد امکان به آشپزخانه, دستشویی و حمام منزل خود نزدیک کنید.روشناییاز روشنایی طبیعی کمال استفاده را ببرید. ( خصوصاً از پنجره‌های جنوبی) رنگ آمیزی روشن دیوار‌ها و سقف نیز بسیار به این امر کمک می کند.در فضای اتاق نشیمن از لامپ های فلورسنت استفاده کنید.برای هر لامپ از کلیدهای جداگانه استفاده کنید.فضاسازی اطراف ساختمان استفاده از درختهای بلند در فضای اطراف ساختمان اجازه استفاده از نور خورشید در زمستان و سایه در تابستانها را به شما می دهند.مصالح ساختمانی:دیوار‌ها و کف ( دیوارهای آجری و کف موزائیک یا سنگ ) می توانند دما را ثابت نگه دارند. این حالت برای ساختمانهایی که پنجره های جنوبی دارند بسیار بهتر است.