کتابخانه خصوصی

مکعب ساده و خالص افلاطونی در این پروژه هم به کمک فرم و ظاهر آماده و هم نقشی‌ مفهومی‌ و استعاری را به عهده گرفته است. طبقه همکف این ساختمان کاملا بسته است و تمام قفسات کتاب را در بر می‌گیرد.

  housearchitect.ir

مکعب ساده و خالص افلاطونی در این پروژه هم به کمک فرم و ظاهر آماده و هم نقشی‌ مفهومی‌ و استعاری را به عهده گرفته است. طبقه همکف این ساختمان کاملا بسته است و تمام قفسات کتاب را در بر می‌گیرد و طبقهٔ اول که کاملا شفاف و شیشه‌ای است اتاق مطالعه محققی ‌ست که صاحب این کتابخانه خصوصی می‌باشد. نشستن اتاق مطالعه بر کتابهای طبقه زیرین مفهومی‌ زیبا و به جا را با خود به همراه دارد.

همهٔ اضلاع این ساختمان در قسمت فوقانی شیشه‌ای پنجرهایی باز شو دارند که رو به فضای سبز اطراف باز می‌‌شوند. گذر زمان با تغییر فصل‌های سال به خوبی در فضای اتاق مطالعه در طبقه فوقانی حس میشود، به این نحو که “دیوارها” که از جنس شیشه اند، با فرا رسیدن بهار و تابستان سبز ، در فصل پاییز نارنجی و در فصل زمستان سفید می‌‌شوند.

این کتابخانه خصوصی و کوچک توسط دفتر معماری پیتر گلوک و همکاران (Peter Gluck and Partners) طرّاحی و در اولیو بریج (Olive Bridge ) نیو یورک به مساحت ۷۴ متر مربع ا اجرا گردیده است. سایت این پروژه ۷۳۰۰۰ متر مربع مساحت دارد. این بنا در سال ۲۰۰۳ ساخته شده است.

a5d180d1

69cb0def

paul warchol

photo by peter Gluck

9cc6cb2b