ستفاده از شیشه حدود هزار سال قبل از میلاد مسیح توسط رومیها مرسوم بوده است و حدود ۲۰۰ سال قبل شیشه ها با ابعاد مختلف وارد زندگی عموم مردم گردیدند واستفاده از شیشه عمومی گردید

در سال ۱۸۶۵ میلادی صاحب یک مغازه شیشه فروشی در شهر نیویورک حق ثبت و امتیاز بهره برداری از شیشه های عایق دوجداره غیر نفوذ را در ایالت متحده با ابتکار خویش را بدست آورد. با مطالعات و آزمایشهایی که به انجام رساند توانست این مسئله را اثبات کند که استفاده از شیشه های دو جداره می توان از خروج گرما و سرمای داخل ساختمان به خارج جلوگیری کرد و هوای داخل محیط را بهتر محافظت نمود. ساختار پنجره های دو یا چند جداره استاندارد بگونه ایست که از اتصال دو یا چند شیشه که بطور موازی ئ در مقابل یکدیگر برای روی یک چهارچوب پروفیل آلومینیومی قرارگرفته اند تشکیل شده است.

امروزه دیواره های شیشه ای مرتفع براق و درخشان جای دیوارهای خشتی و گلی سنتی را گرفته اند.    طراحی و اجرا این سطوح زیبا بونه ای است که بخوبی می توانند در برابر سرما و گرمای محیط خارجی مقاومت کرده و ضمن حفظ زیبایی محیط ، آسایش و اطمینان را برای استفاده کنندگان فراهم آورد.

دیوارهای ساخته شده از جنس شیشه های رنگارنگ رفلکس، در صنعت معماری نوین ، مورد علاقه و توجه زیاد استفاده کنندگان قرارگرفته است.

فرایند تولید شیشه دو جداره

ابتدا جامهای شیشه را توسط دستگاه حمل بر روی رکهای دستگاه حمل اتوماتیک قرار داده و با تعدادی که توسط اپراتور مشخص میشود به میز برش اتوماتیک انتقال داده میشود. شیشه ها پس از جداسازی شیشه ها را به خط تولید شیشه دو جداره منتقل کرده ، ابتدا شیشه ها با آب سختی گیری شده بطور کامل شسته شده و پس از کنترل کیفی به مرحله بعدی منتقل می گردد. به موازات این مراحل فریم های ما بین دو جدار (Spacer) توسط دستگاه خم کن (Bending)بر اساس اندازه شیشه خم و برش داده میشود و داخل فریم از مواد رطوبت گیر پر می شود. سپس دو لبه فریم توسط دستگاه بوتیل چسب زده می شود که بمنظور درزگیری و قرار گرفتن اسپیسر مابین دو شیشه و چسبیدن آنها به یکدیگر می باشد. فریم ها جهت نصب روی شیشه انتقال می یابد شیشه ها پس از نصب فریم به دستگاه پرس منتقل می شود و همزمان گاز آرگون به صورت اتوماتیک به داخل شیشه دو جداره تزریق می شود سپس توسط روبات محیط شیشه دو جداره با چسب پلی سولفید به منظور درزبندی ثانویه پر می شود.
استاندارد تولید شیشه دو جداره 
شیشه دو جداره با توجه به شرایط موجود و نیازهای جامعه طبق استاندارد ملی ایران تولید میگردد. در تدوین این استاندارد تا حد امکان استانداردهای کشورهای صنعتی پیشرفته و بین المللی لحاظ شده است . از جمله این منابع میتوان به موارد ذیل اشاره نمود :

ASTM E546-1988(Reapproved 1999)-1

Standard test method for frost point of sealed insulating glass units ASTM E773-2001-2

Standard test method for accelerated weathering of sealed insulating glass -3

CAN / CGSB 12.8 m.76 -4

Insulating glass units -5
هدف این استاندارد تعیین روش های آزمون شیشه های دو جداره به منظور بررسی و حصول اطمینان از کیفیت آنها می باشد .
جهت انجام آزمایشات نمونه هایی با ابعاد ۳۵۰×۵۰۰±۵mm در نظر گرفته می شود .
حد اقل تعداد نمونه ها باید ۲۰ عدد از یک محصول باشد .
کلیه نمونه ها باید حداقل به مدت ۲ هفته در محیط آزمایشگاهی با دمای °c2±۲۳ به صورت عمودی قرار گرفته باشند
عیت ظاهری آزمونه ها از لحاظ عدم وجود هرگونه خرابی ویا ترک خوردگی بررسی شود .
آزمونهای استاندارد شیشه های دو جداره
آزمون تعیین نقطه برفک
آزمون پایداری در برابر محیط هایی با رطوبت بالا
آزمون چرخه های آب و هوایی تسریع شده
آزمون مه گرفتگی
آزمون تعیین ضخامت محفظه هوا
آزمون تعیین ضخامت قطعه شیشه دوجداره
آزمون تعیین ابعاد شیشه دوجداره