مجتبی نجفی مخترع طرح خانه هوشمند کاهنده مقدار و هزینه برق مصرفی گفت: در سال های اخیر کشور با مشکلاتی همچون افزایش مصرف برق ،افزایش بار در ساعات اوج مصرف، افزایش هزینه برق مصرفی با توجه به ساعت بندی و پلکانی شدن مصرف انرژی و حذف یارانه های انرژی و نیز نامتعادلی بار در شبکه مواجه بوده است .

این دانشجوی برق دانشگاه خواجه نصیر گفت: این اختراع با انتقال بارهای پرمصرف به ساعات کم باری به صورت خودکار و گرفتن دستورات از کنتور هوشمند برای متعادل شدن بار در شبکه موجب کاهش هزینه و مقدار بار مصرفی و نیز متعادل کردن بار در شبکه می شود.

نجفی افزود: این دستگاه دارای کاربردهای دیگری همچون جلوگیری از برق گرفتگی، اعلام نشت برق و قطع برق مشترک هنگام نوسانات خارج از استاندارد برق است. این مخترع خاطرنشان کرد: این وسیله قابلیت استفاده در تمام واحدهای مسکونی، تجاری و اداری را دارد.

نجفی در توضیح مشخصات فنی این دستگاه گفت: این سیستم دارای چندین پلاگ (دستگاه های کوچکی که مانند سه راهی است و واسطه بین لوازم برقی و پریز هستند)، یک دستگاه جمع کننده اطلاعات و یک نرم افزار رایانه ای است. دستگاه جمع کننده اطلاعات دارای یک کارت حافظه است تا تمام اطلاعات مصرف را که از پلاگ ها می گیرد، در خود حفظ می کند.

نجفی ادامه داد: این ویژگی موجب می شود سیستم نیاز به اتصال مدام به رایانه را نداشته باشد و هنگام اتصال به رایانه خود به خود اطلاعات به روز شود. ششمین جشنواره نوآوری و شکوفایی فجر انقلاب اسلامی از ۱۴ بهمن ماه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران آغاز شده است. در این جشنواره بیش از ۲۰۰ اختراع در معرض دید عموم قرار گرفته است. این جشنواره تا ۱۷ بهمن ماه ادامه دارد.