طهماسب داوودی مجری این طرح و مدیرعامل شرکت دانش بنیان تولید کننده این محصول اظهار داشت: خانه های هوشمند دیجیتالی یکی از فناوری های نوین جهانی است که در کشورما با یک تجربه ۲۰ ساله و با بکار گیری نیروهای متخصص به بهره برداری رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: نتایج حاصل از به کارگیری این سیستم در ۱۰ ساختمان بزرگ کشوربا متراژ ۶۸ هزار مترمربع زیربنای ساختمانی، ۵۰٫۴ درصد کاهش مصرف انر‍ژی را به طور سالانه به دنبال داشت. این محقق گفت که این سیستم سبب کاهش مصرف انر‍ژی، ارتقای وضعیت حفاظت و امنیت و هوشمند کردن ساختمان می شود.

وی توضیح داد: در بخش حفاظت و امنیت ساختمان و با نصب این سیستم هیچ ولتا‍ژ مزاحمی وارد شبکه برق ساختمان نمی شود، به همین دلیل سبب سوختن ابزارهای الکتریکی ساختمان نیز نخواهد شد. داوودی جلوگیری از امکان نشت آب و گاز را از دیگر مزایای این سیستم مدیریت انرژی عنوان کرد و گفت: در هنگام نشتی در گاز و آب حسگرهای موجود در شریان های اصلی به سامانه دستور قطع آب و گاز را می دهد.

وی همچنین ایجاد امنیت در مقابل آتش سوزی و سرقت را از جمله راهکارهای حفاظتی این سیستم دانست و گفت: هنگام بروز یک زلزله دو نوع موج افقی و عمودی از مرکز بروز زلزله ساطع می شود که امواج افقی دارای سرعت بیشتر و اثرات تخریبی کمتر هستند و امواج عمودی دیرتر به ساختمان می رسند.

داوودی اضافه کرد: حسگرهایی در ساختمان نصب شده است که به صورت برخط و با دریافت نشانه هایی از بروز امواج افقی دستور قطع شریان های اصلی ساختمان مانند آب، برق و گاز را می دهد و سیستم های صوتی در ساختمان افراد را را به پناهگاه هدایت می کند. به گفته وی براساس آمارها هنگام بروز زلزله آتش سوزی و آب گرفتگی از دیگر عوارضی هستند که بیشترین خسارت را به ساختمان ها وارد می کند.

وی گفت: هوشمند کردن ساختمان این قابلیت را به تمام تجهیزات صوتی، برقی و مخابراتی می دهد و به دلیل وب پایه بودن این تجهیزات، کاربران حتی با استفاده از تلفن همراه نیز می توانند از وضعیت تجهیزات موجود در منزل آگاهی یابند. وی درباره تاریخچه این سیستم گفت: مطالعات اولیه آن در سال ۷۰ آغاز و در سال ۷۴ نخستین ثبت اختراع این سیستم به ثبت رسید . این محصول ابتدا به صورت آنالوگ و در مرحله بعدی به صورت دیجیتال تولید شد.

این سیستم ابتدا این سیستم به صورت پایلوت در ساختمان انر‍ژی معاونت نیرو نصب شد که نتیجه آنکاهش ۳۸ درصد مصرف انرژی در سال ۸۷ بود. در مرحله بعدی این سیستم در ۵ ساختمان دولتی در شهرهای مختلف کشور و ۵ ساختمان دولتی در تهران نصب شده است.