سعید خان احمدلو، در همایش بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی و روز مهندس که در مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) از سوی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم برگزار شد، در سخنانی اظهار داشت: زمانی که بین ملت‌ها و جوامع بحث مقایسه‌ای پیش می‌آید و از افتخارات ملت‌ها بحث می‌شود، معیارهایی وجود دارد که مشاهیر و دانشمندان هر ملت در این مقایسه حرف اول را می‌زنند.

وی ابراز داشت: وقتی یک بنایی ایجاد می‌شود و پا برجاست بدون هیچ صحبتی حرف خود را می‌زند و برتری خود را نسبت به جوامع دیگر تحمیل می‌کند. رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم، گفت: خوشبختانه در ایران، قبل از اسلام و بعد از پذیرش اسلام آثار بسیار زیادی داریم که این آثار موجب افتخار همه ایرانیان است که امیدواریم این روش ادامه یابد.

وی گفت: وقتی به تخت جمشید نگاه می‌کنیم در مقایسه با سایر آثاری که در آن زمان در جهان وجود داشته شکوه و هیبت خیره کننده آن نیازی به صحبت ندارد و آثار بسیار دیگری از جمله مساجد و پل‌هایی که ساخته شده بود، قدرت و عظمت مهندسان ایرانی را نشان می‌دهد. خان احمدلو، عنوان کرد: تقدیر از مهندس در واقع تقدیر و ارج نهادن به علم، همت، پشتکار و تقدیر از سربازان سازندگی و افتخارات کشور است هر چند که این افتخارات ما در گذشته دچار فراز و نشیب‌هایی بوده و همواه در اوج قرار نداشته است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم، ادامه داد: افول این افتخارات در دوره قاجار و به خصوص دوره پهلوی شروع شد و ما در این دوران به خود باختگی رسیدیم و نگاه ما از نگاه به داخل به بیرون معطوف شد که در این شرایط همه آثار از جمله آثار مرتبط با ساخت و ساز نیز دچار مشکل شد. وی گفت: در گذشته در کنار هر پروژه‌ای چهره چند مهندس خارجی را می‌دیدیم که شاید این اتفاق امروز برای مهندسان جوان عجیب به نظر برسد اما این واقعیتی است که در گذشته خارجی‌ها در پروژه‌های مهندسی کشور ما حضور داشتند.

 

خان احمدلو، با بیان اینکه حضور خارجی‌ها تنها در زمینه‌های مهندسی نبوده و در حوزه پزشکی نیز شاهد حضور انان در کشور بودیم، افزود: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، باور و انگیزه آفرینی که امام راحل به ما دادند، موجب شد تا ما به توان داخلی تکیه کنیم که در این راستا امام راحل فرمودند که اگر بخواهیم می‌توانیم.

امام راحل خودباوری را در بین جوانان و نخبگان کشور احیا کرد

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم، تاکید کرد: امام راحل با دم مسیجایی‌اش، خودباوری را در بین جوانان و نخبگان کشور احیا کرد و امروز شاهد وضعیت مناسب علمی در مقایسه با گذشته هستیم. وی با بیان اینکه روز مهندس روز نظام مهندسی نیست، بلکه بحث مهندسی به رشته‌های دیگری نیز اختصاص دارد، افزود: در حال حاضر ایران اسلامی، در زمینه فناوری هوا و فضا در رتبه هشتم جهان قرار دارد که تصویر این مسله در گذشته قابل قبول نبود.

خان احمدلو، ادامه داد: امروز ایران در بحث نانو رتبه هفتم در دنیا را داد که البته همگان می‌دانند که این رشته دنیایی دارد و رسیدن به این جایگاه ملزومات و پشتوانه‌ای بسیار می‌خواهد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم، اضافه کرد: ایران در عرصه رباتیک رتبه چهارم را در اختیار دارد و در بحث سازه‌های هیدرولیکی در رتبه سوم هستیم و اوج این پیشرفت‌ها دست یافتن به چرخه کامل سوخت هسته‌ای است که ما در این بخش هم رتبه هشتم را در بین کشورهای جهان داریم.

وی تصریح کرد: همه این پیشرفت‌ها در سایه امنیت است که در غیر این صورت این موفقیت‌ها حاصل نمی‌شد که این امنیت را مدیون شهدای انقلاب، جنگ تحمیلی و شهدای امروز هستیم. خان احمدلو، بیان داشت: همه این پیشرفت‌ها در صورتی رخ داده که کشور ما در سالهای اخیر دچار تحریم بوده است، که اعمال این تحریم‌ها برای هر کشور دیگری شکننده خواهد بود.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم، در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: سازمان نظام مهندسی ساختمان برای دومین سال متوالی توانست رتبه بر‌تر در رعایت مقررات ملی ساختمان را در بین استانهای کشور کسب کند که این افتخارات نتیجه تلاش‌های کلیه مهندسان استان و همچنین دستگاه‌های مرتبط با امر ساخت و ساز، همانند اداره کل راه و شهرسازی بوده که از همه این تلاش‌ها قدردانی می‌کنیم.