درباره خانه معمار

خانه معمار مفتخر است که عنوان مرجع معماری را به خود اختصاص داده است. این هدف جز با تلاش بی وقفه امکان پذیر نبوده و نخواهد بود در این راستا اطلاعاتی که در این جا قرار داده می شود برگرفته از تمامی سایتهای اینترنتی و جزوات دانشگاههای داخلی و خارجي و پروژه های دانشجویان می باشد هدف ما گرد آوری تمامی اطلاعات مورد نیاز یک دانشجوی معماری و گاه حتی فارغ التحصیل این رشته . مطلب دیگر آن که از تمامی دوستداران این رشته مهندسی دعوت می نمائیم که با حضور خود در خانه معمار و پیشنهادات و انتقادات مفید خود در رابطه با نوع مطالب و کیفیت و حجم مطالب و … ما را در غنی سازی هر چه بیشتر این مرجع یاری رسانند. پیشاپیش از همکاری شما دوستان عزیز سپاسگزاریم

منتظر نظر و پيشنهاد شما هستيم:

فروشگاه خانه معمار به آدرس اينترنتي shop.architecthouse.ir افتتاح گرديد.در صورتي كه تمايل داريد پروژه ها و محصولات خود را در فروشگاه بزرگ خانه معمار بفروش برسانيد وكسب درآمد داشته باشيد با مديريت فروشگاه تماس بگيريد.
بنابراين شما مهندسين و دانشجويان معماري با ارسال نظرات و پيشنهادات خود ، ما را در ارائه خدمات با كيفيت ياري رسانيد.

پرسش وپاسخ

/پرسش وپاسخ

اطلاعیه :
راهنمای جامع در زمینه کنکور ارشد برای کلیه دانشجویانی که قصد شرکت در آزمون سراسری یا آزاد را دارند از ۰ تا۱۰۰ ، در این جلسات به نکاتی اشاره می کنیم که در آزمون قابل اجرا هستند .

توضیحات:
کلیه مطالب براساس تجربه چند ساله اساتید برتر کشور در زمینه مشاوره و همچنین بازخورد مناسبی که در طول سالیان از داوطلبان گرفته شده ، ارائه می شود.
مطالبی شیرین وبا زبان ساده و با کیفیت بالا که با اجرای گام به گام هر یک از روش ها نزدیک شدن شما را نه تنها به قبولی بلکه به سمت تک رقمی شدن تضمین خواهد کرد.
آنچه در اینجا گفته می شود سلیقه ای بوده و شما می توانید بعضی موارد را که ممکن است از دیدگاه شما صحیح نباشد را در طی نمودن مسیری که اشاره شد حذف کنید.
موضوعات:
در این قسمت به صورت کلی به موضوعاتی که مطرح خواهند شد اشاره میکنم.

* تکنیک تست زدن در آزمون ها (کلیه رشته ها)شامل:

۱- برنامه ریزی درسی ویژه کنکور کارشناسی ارشد

۲- روش های مطالعه و آماده شدن برای کنکور ارشد

۳- چگونه مفید بخوانیم

۴- مطالعه موفق با تمرکز

روش مطالعه و تکنیک تست زنی کنکور ارشد

چند موضوع باید بررسی بشه
مسلما در اب نمیشه کار کرد!
یک راه حل خوب میتونه کیسون باشه
در مهندسی پی, پی های کیسون (کایسون) به سازه های گفته میشود که برای جلوگیری از داخل شدن آب به محیط کار استفاده میشوند. مثلا در زمان ساخت پایه های پلها و یا سدهای بتنی, به دلیل وجود آب در منطقه مورد نظر امکان ساخت پی وجود ندارد اما با استفاده از این پی ها می توان این مشکل را رفع کرد. این سازه ها به نوعی طراحی میشوند که آب داخل را به بیرون پمپ کنند و یک محیط خشک برای عملیات ساخت پی ایجاد کنند.

خانه معمار

پی های کیسون در چهار نوع هستند:

۱- کیسون جعبه ای (BOX CAISSON)
2- کیسون باز (OPEN CAISSON)
3- کیسون هوای فشرده (COMPRESSED AIR CAISSON)
4- کیسون یکپارچه (MONOLITHIC CAISSON)
که در زیر به توضیح راجع به هرکدام میپردازیم:

کیسون جعبه ای (BOX CAISSON):
جعبه های بتنی (و یا استیلی / چوبی) پیش ساخته ای هستند که در محل مورد نظر برده میشوند و سپس با بتن پر میگردند تا قسمتی از کار پایانی شوند (مثلا پی پایه های پل). این نوع کیسون به شکل یک مکعب است که وجه بالایی ندارد.
یکی از مشکلات این نوع پی ها شناور شدن جعبه بتنی در زمان خالی بودن آن است که البته برای رفع این مشکل این جعبه را با لنگرهایی که قابلیت تنظیم شدن را دارند در جای خود نگه میدارند. با استفاده از این لنگرها و دستگاه GPS مهندسان قادر هستند کایسون ها را با دقت بالایی در محل مورد نظر خود قرار دهند.
کیسون باز (OPEN CAISSON):

کیسون باز مشابه کایسون جعبه ای است با این تفاوت که دارای وجه زیرین نیز نیست. یعنی مثل جعبه ای که دو وجه زیرین و بالایی آن باز باشد. این نوع کایسون برای استفاده در خاکهای نرم و جاهایی که سطح آب زیرزمینی بالا است مناسب میباشد.
از این نوع کایسون برای حفاری Manhole ها (چاههای دسترسی فاضلاب) و ایستگاهای پمپ آب استفاده میشود.
برای قرار دادن این کایسون ها در محل مورد نظر یا از وزن خود آن استفاده میشود یا در صورت لزوم از جرمهای بتنی (و یا آبی) که بر روی آن قرار داده میشود استفاده میشود. امروزه حتی از بازوهای هیدرولیکی نیز برای این موضوع استفاده میشود.

کیسون هوای فشرده (COMPRESSED AIR CAISSON):

همانند کیسون جعبه ای است با این تفاوت که وجه زیرین باز بوده و وجه بالایی بسته.
این نوع کیسون با کمک هوای فشرده یک محل کار خشک را بوجود می آورند که برای ریختن بتن مناسب میباشد. همچنین برای مواردی که در پی سازی ممکن است باعث نشست ساختمان مجاور شود از این نوع کیسون استفاده میشود.

کیسون یکپارچه (MONOLITHIC CAISSON):

همانطور که از نام آن میتوان دریافت, کیسونهای یکپارچه بزرگتر از انواع دیگر کیسون های هستند. شکل ظاهری آنها مشابه کایسونهای باز بوده و بیشتر در ساخت دیواره های اسکله ها استفاده میشود که باید در برابر ضربه وارده از کشتی ها مقاومت کنند.

مقدمات طراحی در معماری
تفکر ، تجسم و تخیل ، محصول ( بنا )
طراحی : فرایندی است از تفکر شروع و به یک محصول ( بنا ) ختم می شود .

عوامل موثر بر طراحی :

هدف
سایت – توپوگرافی – شکل زمین – همجواری
عوامل فرهنگی اجتماعی
عوامل جغرافیایی
عوامل موثر بر شرایط آب و هوایی
طراحی برنامه فیزیکی طرح
خواسته کار فرما
مقیاس انسانی
بررسی مصالح و تکنولوژی ساخت بنا
ابعاد انسانی و فضاهای معماری ( حرایم )
الزامات تاسیساتی

نظر دکتر پیرنیا (پدر معماری اسلامی)

مردم داری ( مقیاس انسانی )
استفاده از مصالح بوم آورد
پیمون و نیازش
پرهیز از بیهودگی
خود بسندگی ( قناعت )

( شناخت اجزاء طراحی )
۱- عرصه خصوصی
۲- عرصه خانوادگی
۳- عرصه پذیرایی
۴- عرصه خدماتی
۵- عرصه فضای باز

عرصه خصوصی عبارتند از : اتاق خواب – حمام – اتاق کار – اتاق مطالعه
عرصه خانوادگی عبارتند از : غذا خوری – آشپزخانه – هال – نشیمن
عرصه پذیرایی عبارتند از : پذیرایی – نهارخوریعرصه خدماتی عبارتند از : پارکینگ – موتورخانه – انبار
عرصه فضای باز عبارتند از : باربیکیو
عرصه :به تعدادی از فضاها و عملکردهای سازگار که با هم وابستگی معمــاری داشته و در بخش مشخصی از نقشه طرح ما مکان یابی گردند را عرصه گوییم .
شهرک :به مناطقی که بیش از ۵۰۰ واحد مسکونی داشته باشد شهرک گویند .

عرصه خصوصی :
از مهمترین قسمتهای ساختمــــان مــــی باشد . فضــــایی است غیــــر رسمی و در صورت امکان بایــد در بهترین و مهمترین موقعیت طراحی مکان یابی شود .
عرصه خانوادگی :
شامل فضای نشیمن و آشپزخانه میـباشد و در خانـــــه های بزرگتر , صبحــانه خوری نیز به ایـن مجموعه اضــافه میشود . این عرصه رو به آفتاب و فضای حیاط میباشد . در صــورت امکـــــان دسترسی مستقیم به حیاط و بالــکن طراحی میشود .
نشیمن :
محل زندگی خانواده و مهمترین قسمت خانه است . این فضــا اغـــــــلب از فضای پذیرایی مستقـــلا طراحی میشود و حالتی خصوصی دارد . باید رو به آفتــــاب باشد و ارتباط راحتـــی با بالکن و حیاط داشته باشد و بایـــد به نحوی طراحی شود که فعالیتهای مختلفی مانند ؛ صحبت کردن – نشستن – تماشای تلویزیون – بازی بچـــه ها و مطــالعه جزئی در این فضا امکانپذیر و از وسعت خوبی برخوردار باشد .

انـــدازه ایــن فضـــا با توجه به نوع فعالیت ها و ابعاد مبلمـــان و لوازم مورد استفــاده مشخص می شود . ابــعاد آن بین ۱۵ الی ۲۵ متر متغییر است .
باید با ورودی آشپزخانـــه , غذاخـــوری و بالکن ارتبـــاط نزدیک داشته باشد و ضـمن ارتباط با اتاق خواب مستقل ازاتــاق خواب طراحی می شود . همچنین از نـور و چشم انداز مناسبی برخوردار باشد . برای این فضا طرح های مختلف را با توجه به نحوه چیدمان مبلمان متصور هستیم .
مبلمان نشیمن :فضای نشیمن علاوه بر اینکه محل زندگی خانواده میــباشد محـــل پذیرایی از فامـــیلهای نزدیک نیــز میــباشد . در خــانــه های کوچک که امکان پیش بینی اتـــاق پذیرایی وجود نــدارد از فضـــــای نشیمن به عنوان فضای پذیرایی نیز استفاده میشود . در هر صورت نحوه طراحی این فضا بر اساس شرایط استـــفاده از آن متفـــــاوت خواهد بود .در زندگی سنتی ما برای مبلمان کردن اتاق نشیــمن از قالی و پشتی استفاده میــکردیم به همین دلیــــــل در طراحی سعی میشده است که ابعاد نشیمن را بر اساس ابعاد قالی طراحی نمایند .در مبلمان فضـای نشیمن معمولا از کانــاپه , مبــل دسته دار و میز برای صرف میوه و چای استفاده میشود . در استقرار مبل در نشیمن بایــــد به دیـد و منـظر فـضا کاملا توجه شود .امروزه تلویزیون و دیگر لوزم صوتی و تصویری از دیگر عناصر نشیمن میباشد که معمولا بــه همراه قفسه کتاب و ویترین در یک بدنه جاسازی میشود . اگرچه شومینه در اغلب خانه ها به کـــار نمی رود اما در صــــورت پیش بینی آن در طرح که معمولا جنبه سمبولی دارد حتما در فضــــــای نشیمـــن باید پیش بینی گردد . نـــحوه مبلمـــان اتـــاق نشیمن و استقرار شومینه و تلویزیون بایـــــد به گونه ایی بـــــاشد که از غذاخوری خانـــوادگی و آشپزخانــه قابل رویت باشد . در صورتی که از اتاق نشیمن بــه عنوان پذیرایی نیز استــفاده میـــشود , بهتر اســـــت آشپزخانه جدا و مستقل از پذیرایی طراحی گردد .
آشپزخانه :
یـــــکی از مهمترین عناصر عملکردی خانه می بــاشد و بـــا توجه به تنوع فعالیتها , وجود لوازم وتجهیزات مدرن , ضرورت استــــفاده از سیستــم های تاسیساتی برای آبرســــانی , دفع فاضلاب , روشنایی , تهویـــه , لزوم توجه به بهداشت ونظافت در آن و ……. طراحی این فضا را حساس تر و مشکل تر می نماید .
دسترسی آشپزخانه :
باید به فضــــای بیــرونی و گاراژ دسترسی راحتی داشته باشد و با بالکن یا پاسیو مرتبط باشد . دسترسی آشپزخانه به اتاق نشیـــمن و فضای صبحانه خوری باید راحت باشد . فضای آشپزخانه باید امکان استفاده از نــــــور و تهویه طبیعی را داشته باشـــد . از آشپــزخانه برای نگهداری و آماده سازی و پختن مواد غذایی استفاده می شود . بـــرای انجام این کارها احتیاج به سه عنصر اصلی داریم .
۱- یخچال : برای نگهداری مواد غذایی .
۲- سینگ ظرفشویی : برای شستن مواد غذایی و ظروف .
۳- اجاق گاز : برای پختن .
علاوه بر عناصـــــر فوق کابینت دیواری بالا و پــــایین , لوازم و تاسیسات دیگری مثل فریزر – ماشین ظرفشویی – آبگرمکن و ….. نیز در داخل یا مجاورت آشپزخانه قرار میگیرد .
سینگ ظرفشویی :
از جنس استیل یا فایبر گلاس می باشد . همچنین از مهمترین لوازم آشپزخانه نیز می باشد . از به صورت سر پایی استفـــــاده میشود تا دید ومنظر مناسبی را برای استفاده کننده ایجاد کند . این چشم انداز ممکن است مستقیمـــــا بـــا فضای بیرونی رابطه داشته بـاشد و یا از طریـــــق فضای صبحــــانه خوری تــــامین شود . ماشین ظرف شویـــی در صورت لـــــــزوم می توانــــد از مـــــحل سینــــــگ ظرفشویی قابل دسترسی باشد . سینگ ظرفشویی نیاز به ۶۰ الی ۹۰ سانتیمتر میز کار خواهد داشت ( از دو طرف ) .
اجاق گاز :
سومین عنصر مهم در آشپزخــــانه می باشد . نباید در مسیر پنجره یا مسیر هوا قرار گیرد . در دو طرف اجاق گاز نصب کابینت کافی برای نگهداری ظروف و مواد غذایی ضروری است .
سه عنصر سینگ , یخچال , اجاق گاز به عنـــــوان سه عنصر آشپزخانه باید با هم رابطه منطقی داشتـــه بــــاشند . فاصله این سه عنصر . فاصله این سه عنصر باید از طــریق محیط مثلثی که به هم وصل میکند کنترل میشود که به آن مثلث برمودا گفته میشود . طول این محیـــــــط مثلث بین ۴٫۸ الی ۶ متر متغییر است . در طراحی آشپزخـــــانه سعی می شود عناصر غیر مرتبط داخل مثلث برمودا واقع نگردد تا کارایی آشپزخانه مختل نگردد ( مثلث کار ) .
ارتباط فضــای نشیمن با آشپزخانه :
در واحدهای مسکونــــی که دارای فضــــای مستقـل برای پــــذیرایی از میهمان می باشد برای تقــــویت رابطه بین مـــــــادر و اعضای خانواده می توان رابطه بین نشیمن خانوادگــی و آشپزخانه را به نحوی طراحی کرد که امکان دید از فضای آشپزخانه به نشیمن وجود داشته باشد .
در واحدهای مسکونی که از یک فضای واحد هم برای نشیمن و هــــم برای پذیرایی استفاده مـــی شود , فضــــــای آشپزخانه باید استقرار بیشتری داشته باشـــد و مــحل پخت و پز و شست و شو باید از میهمان قابل رویت نبــــاشد . باید دقت نمود سر وصدای پخت و پز , شست و شو و بوی غذا مشکلی را برای فضای هم جوار به وجود نیـاورد .
محل استقرار یخچال بعد از شینگ ظـــــرفشویی ضروری است . پیش بینی میز کار به طول حداقـــل ۹۰ سانتیمتر میز کار در کنار یخچال از سمتی که در یخچال باز می شود برای پر و خالی کردن یخچال مفید است .
حداقل فضای صبحانه خوری ۳*۳ می باشد .
غذاخوری خانوادگی :
این فضا باید به آشــــــپزخانه نزدیک باشد تا صرف غذا و جمع کردن سفره به آسانی صورت گیرد و نیز بـــاید از دید و منظر مناسب برخـوردار باشد و با نشیمن خانوادگی رابطه راحتی داشته باشد . در خانه های کوچک ممــکن است برای غذای خانواده و میــــهمان از یـــک فضا استفاده شود در این صورت باید فضای آشپزخانه و غذاخوری جدا شود .
فضای غذا خوری در هر منطقه متفاوت است پس می توان متناسب با فرهنگ منطقه خود رفتار کرد .
عرصه های زندگی خصوصی و فردی :
برای یک زندگی متعادل و متوازن لازم است بین زندگی جمعی و خصوصی تعادل به وجود آیـــد . ما به همــــــان اندازه که احتیاج به هم نشینی با افراد خانواده داریم به همان اندازه نیز احتیاج به داشتن محیط خلوت ( با خود بودن , تفکر و عبادت ) و استراحت داریم . کودکان و نوجوانان نیز فضایی برای انجام تکالیف مدرسه دارند . ( اتــــــاق فرزند )

محل استقرار عرصه های خصوصی و فردی :
عرصه خواب شامل اتاق خواب بچه , اتاق خواب والدین , کتابخانه و گاهی هم اتاق خواب میهمان می باشد . ایــــن بخش از ساختمان به عنوان خصوصی ترین و آرام ترین بخش خانه , ضمن نزدیکی به فضـــــــای خانوادگی مانند نشیمن و آشپزخانه ,معمولا به طور مستقل و دور از پذیرایی میهمان طراحی می شود .
بخش خواب باید در قسمت ساکت خانه و دور از صدای مزاحم طراحی گردد و به حمام و سرویس , دسترســــــــی نزدیک داشته باشد . همچنین اتاق خواب بهتر است به بالکن و حیاط دسترسی داشته باشد . آفتاب گیر بوده و از دید و منظر خوبی برخوردار باشد و دارای تهویه مناسب باشد .
در واحدهای مسکونی دو طبقه معمولا بخش خواب در طبقه اول ( بالا ) طراحی می شود . در مکان یابی اتــــــاق های خواب بهتر است اتاق خواب اصلی از اتاق خواب های دیــــــــگر استقلال نسبی داشته باشد به همین جهت در بعضی طرح ها اتاق خواب اصلی در طبقه همکف و اتاق خواب هـــــای دیگر در طبقه اول مکان یابی می شوند . در صورتی که برای میهمان اتاق خواب مستقلی در نظر گرفته شود اتـــــاق خواب میهمان باید در طبقه همکف در نزدیکی ورودی و فضای زندگی خانوادگی طراحی گردد تا ضمن استفاده بــــــرای میهمان به عنوان یک اتاق دنج برای مطالعه و انجام کارهای روزانه بتواند در اختیار خانواده قرار گیرد .
اندازه اتاق های خواب بستگی به تعداد افراد استفاده کننده , نوع فعالیت , مبلمــــــــان و لوازم مورد نیاز معمولا از ۱۲ الی ۲۰ متر مربع تغییر می کند . بهتر است تخت خواب در موقعیتی پیش بینـــــی شود که مستقیما در مقابل در ورودی اتاق و در معرض دید و یا چسبیده به پنجره ی اتاق نباشد و در عین حال از دیــد و منظر خوبی برخوردار باشد .
تخت خواب , کمد و میز, از جمله لوازم ضروری اتاق خواب است .
اتاق خواب والدین :
اتاق خواب اصلی میتواند شامل ۵ حوضه ی خواب , محل نشیمــــن , کمــــــــدهای لباس , حمام و رخت کن باشد . در طراحی این اتاق باید به توازن اندازه هر قسمت و رابطه منطقی آنها توجـــه شود . در صورت وسیع بودن اتاق خواب می توان به استفاده از نحوه چیدمان مبلمان بخش خواب و نشیمن را از هـــــم جدا کرد .اتاق خواب اصلی بر حسب مورد می تواند دارای یک سرویس بهداشتی کامل شامل : وان , دوش , حمــــــام , توالـــــت و یـا دارای یک رختکن باشد . در خانه های کوچک برای اتاق های خواب یک سرویس مشترک استفاده می شود .
اتاق خواب فرزندان :
می تواند به عنوان یک مجموعه واحد و مرتبط شامل اتاق های خواب و حمـــــام و توالت در نــــظر گرفتــه شود . نحوه ی جانمایی کمدها در بدنه ی دیوار متصل به حمام مانع انتقال صدای حمـام به اتاق می شود . وجود دو پنجره در بدنه های مختلف می تواند به کوران طبیعی و تهویه ی اتاق کمک کند . هر اتاق شامل کمد لباس , میز مــطالعه و تخت خواب می باشد و مساحت اتاق فرزندان بین ۱۲ الی ۱۵ متر مربع متغییر است .
اتاق مطـــالعه :
در خانه های معمـــولی از اتـــاق های خواب و نشیــــمن به عنوان اتاق مطالعه استفاده می شود , در خانه هــــــای بزرگتر می توان فضایی را به عنوان کتابخانه اختصاص داد گاهی هم این فضا می تواند با اتاق کار پـــدریا مـــادر ادغام شود . این فضا می تواند در نزدیکی ورودی و نشیمن قرار گیرد .
عرصه پذیرایی و مراسم :
فضاهای عمومی خانه شامل پذیرایی , غذاخوری و ورودی وسیله ارتباط بیــــن اعضـــای خانواده , افراد فامیـــل , دوستان و همسایگان میباشد .به علاوه این فضاها محل برگزاری جشن ها و مــــراســم ها مـــــی باشد . نـحوه ی دسترسی و ورود به این فضا بخش مهمی از طرح را تشکیل می دهد .

ورودی :
نحوه ی دسترسی و ورود به بنا بخش مهمی از طرح را تشکیل می دهد . ورودی خانه اولین جایی است که ساکنان خانه و میهمانان با آن مواجه می شوند و تحت تاثیر کیفیات مثبت یا منفی آن قرار می گیرند . ورودی خانه باید زیبا , جذاب , دعوت کننده و خوانا باشد تا در اولین لحظه تاثیر خوش آیندی بر وارد شونده داشته باشد . همچنین معرف ارزش های کل خانواده و ساکنان آن باشد .
طراحی فضای ورودی قبل از رسیدن به بنا از خارج ساختمان مـــــهم به نظر مـــی رسد . ورودی خانه باید ضمن تامین دسترسی مناسب به خانه , فضای داخلی خانه را از فضای عمومــــــــی جدا نماید و امکانات مربوط به ورود , تعویض لباس , در آوردن کفش , امکان استقبال و مشایعت را تامین کند . زیبا و راحت باشد , فـــــاقد فضــــاهای بلا استفاده بوده و در شرایط اقلیمی نامطلوب مانع نفوذ سرما , گرما و گرد وخاک شود . ورودی باید دسترســـــــی ساده به نشیمن , پذیرایی , پله های طبقات و آشپزخانه داشته باشد .
طراحی یک سرویس بهداشتی در قسمت ورودی خانه ضروری به نظر می رسد . در واحدهای مسکونی متـعارف بهتر است توالت و دستشویی مستقل از یکدیگر طراحی شود . در این صورت معمولا فضای مناسب برای تـــوالت ۱٫۲۰ * ۱٫۲۰ و برای دستشویی نیز ۱٫۲۰ * ۱٫۲۰ میباشد . چنانچه مساحت خانه ای کـــــم باشد فضای تـــوالت و دستشویی یکجا طراحی میگردد و در این صورت ابعاد آن ۱٫۲۰ * ۲٫۲۰ یا ۱٫۲۰ * ۲٫۴۰ در نظر گرفته می شود . و همچنین عرض دستشویی ۷۰ الی ۷۵ سانتیمتر میباشد .
فضای پذیرایی :
در خانه های کوچک فضای پذیرایی و نشیمن با هم ادغام و طراحی می گردد . این فضا جزء فضاهای رسمی و بیرونی خانه می باشد و باید دقت شود در ایام معمول بتواند در خدمت اعضای خانواده باشد . وسعت فضای پذیرایی حداقل ۱۲ متر مربع است . و بسته به شرایط اقتصادی و نیاز خانوادگی می تواند افزایش یابد . فضای پذیرایی باید با غذاخوری و ورودی رابطه مستقیم داشته باشد . کیفیت طراحی فضای پذیرایی به خوبی می تواند گویای فرهنگ و ارزش های خانواده باشد . در طراحی فضای پذیرایی باید به نور , تهویه , دید و منظر مناسب و محل استقرار شومینه توجه کرد .
غذاخوری :
در طراحی فضاهای کوچک نهارخوری و غذاخوری به یک مفهوم فضایی اتلاق می شود ولی در خانه های بزرگ فضای مشخصی را برای غذاخوری پیش بینی می کنند . این فضا ممکن است با اتاق پذیرایی ادغام شود و یا مستقل طراحی شود . این فضا باید جذاب , زیبا , دارای تناسبات خوش آیند , مبلمان مناسب و نور پردازی مناسب ( حتی الامکان در شب ) داشته باشد . همچنین با پذیرایی و آشپزخانه ارتباط مستقیم داشته باشد .
عرصه خدماتی و پشتیبانی :
راحتی آسایش زندگی در یک خانه بستگی به پیش بینی و طراحی عناصر خدماتی مورد نیاز مانند : پارکینگ , انبار , موتورخانه و زیرزمین دارد . اگرچه یک خانه ممکن است فقط یکی از این عناصر را داشته باشد .
پارکینگ :
مکـــــان پارکینگ در خانه بستــه به ابعاد زیر بنـا , شیب زمین , نوع طرح خانه و شبکه دسترسی سواره مشخص می شود . ابعاد متعارف برای جانمایی یک ماشین ۲۵ متر مربع می باشد . فضای اشغال یک ماشین ۵ * ۳ میباشد و برای مانور آن احتیاج به فضای ۲۵ متر مربع داریم . پارکینگ ممکن است جدا از ساختمان اصلی و یا چسبیده به آن و یا در زیر زمین و یا زیر ساختمان طراحی شود . به علاوه دسترسی راحت از پارکینگ به داخل خانه مخصوصا به آشپزخانه و یا فضای ورودی مهم است .
موتورخانه :
برای گرم کردن خانه در زمستان و خنک کردن آن در تابستان و تامین آب گرم ضمن حداکثر بهره برداری از امکانات طبیعی مثل آفتاب و کوران باد , فضایی برای استقرار لوازم و تجهیزات گرمایش و سرمایش مورد نیاز است که به آن موتورخانه گویند . موتورخانه را می توان در زیرزمین و یا در مجاورت پارکینگ ویا در همکف مکان یابی کرد . ابعاد این فضا با توجه به نوع سیستم تاسیساتی و تجهیزات متفاوت است .
عرصه فضای باز و خصوصی :
طراحی یک خانه میسر نخواهد شد مگر اینکه خمزمان با طراحی فضای داخلی طراحی حیاط و محوطه در واحد همسایگی مدنظر قرار گیرد . فضای باز خانه و همچنین فضای نیمه باز خانه بسته به اینکه در ترکیب با کدام یک از حوضه های خصوصی و خانوادگی قرار گیرند به دو دسته عمومی و خصوصی تقسیم می شوند . بهترین راه مواجه شدن با دوگانگی فوق پیش بینی یک حیاط خلوت مرتبط با اوضاع عمومی و یک حیاط بزرگتر برای یا حیاط خصوصی امری ضروری است . این حوضه از خانه باید از طریق مکان یابی مناسب فضا ها و استفاده از فضای سبز و محوطه سازی از دید عابران و همسایگان محفوظ بماند . استفاده از آبنما نیز در چنین فضا هایی الزامی است .
ایوان :
یکی از رایجترین عناصر معماری مسکن در معماری ایرانی است . ارتباط مستقیمی با فضا و هوای بیرون و داشتن بستر مناسب فضای نیمه باز را ایجاد می کند که برای استراحت و غذاخوردن مناسب است . عرض ایوان باید به نحوی پیش بینی و طراحی گردد که هم مناسب با فعالیت های مورد نیاز باشد و هم زیبایی را تامین کند .

فرض کنید یک پروژه اسکلت فلزی را بخواهیم به اجرا در آوریم، مراحل اولیه اجرایی شامل ساخت پی مناسب است که در کلیه پروژه ها تقریباً یکسان اجرا می شود، اما قبل از شرح مختصر مراحل ساخت پی، باید توجه داشت که ابتدا نقشه فونداسیون را روی زمین پیاده کرد و برای پیاده کردن دقیق آن بایستی جزییات لازم در نقشه مشخص گردیده باشد.
از جمله سازه به شکل یک شبکه متشکل از محورهای عمود بر هم تقسیم شده باشد و موقعیت محورهای مزبور نسبت به محورها یا نقاط مشخصی نظیر محور جاده، بر زمین بر ساختمان مجاور و غیره تعیین شده باشد. (معمولاً محورهای یک امتداد با اعداد ۳،۲،۱ و… شماره گذاری می شوند و محورهای امتداد دیگر با حروف C-B-A و… مشخص می گردند. همچنین باید توجه داشت ستونها و فونداسیونهایی را که وضعیت مشابهی از نظر بار وارد شده دارند، با علامت یکسان نشان می دهند : ستون را با حرف C و فونداسیون را با حرف F نشان میدهند. ترسیم مقاطع و نوشتن رقوم زیر فونداسیون، رقوم روی فونداسیون، ارتفاع قسمت های محتلف پی، مشخصات بتن مگر، مشخصات بتن، نوع و قطر کلی که برای بریدن میلگرد ها مورد نیاز است باید در نقشه مشخص باشد.
قبل از پیاده کردن نقشه روی زمین اگر زمین ناهموار بود یا دارای گیاهان و درختان باشد، باید نقاط مرتفع ناترازی که مورد نظر است برداشته شود و محوطه از کلیه گیاهان و ریشه ها پاک گردد. سپس شمال جغرافیایی نقشه را با جهت شمال جغرافیایی محلی که قرار است پروژه در آن اجرا شود منطبق می کنیم ( به این کار توجیه نقشه می گویند) پس از این کار، یکی از محورها را (محور طولی یا عرضی ) که موقیعت آن روی نقشه مشخص شده است، بر روی زمین، حداقل با دو میخ در ابتدا و انتها، پیاده می کنیم که به اینامتداد محور مبنا گفته می شود؛ حال سایر محورهای طولی و عرضی را از روی محور مبنامشخص می کنیم (بوسیله میخ چوبی یا فلزی روی زمین) که با دوربین تیودولیت و برایکارهای کوچک با ریسمان کار و متر و گونیا و شاقول اجرا می شود.
حال اگر بخواهیم محلفونداسیون را خاکبرداری کنیم به ارتفاع خاکبرداری احتیاج داریم که حتی اگر زمین دارای پستی و بلندی جزیی باشد، نقطه ای که بصورت مبنا (B. M) باید در محوطه کارگاه مشخص شود ( این نقطه بوسیله بتن و میلگرد در نقطه ای که دور از آسیب باشد ساخته می شود. )
نکات فنی و اجرایی مربوط به خاکبرداری: داشتن اطلاعات اولیه از زمین و نوع خاک از قبیل : مقاومت فشاری نوع خاک بویژه از نظر ریزشی بودن، وضعیت آب زیرزمینی، عمق یخبندان و سایر ویژگیهای فیزیکی خاک که با آزمایش از خاک آن محل مشخص می شود، بسیار ضروری است. در خاکبرداری پی هنگام اجرا زیرزمین ممکن است جداره ریزش کند یا اینکه زیر پی مجاور خالی شود که با وسایل مختلفی باید شمع بندی و حفاظت جداره صورت گیرد؛ به طوری که مقاومت کافی در برابر بارهای وارده داشته باشد یکی از راه حلهای جلوگیری از ریزش خاک و پی ساختمان مجاور، اجرای جز به جز است که ابتدا محل فونداسیون ستونها اجرا شود و در مرحله بعدی، پس از حفاری تدریجی، اجزای دیگر دیوارسازی انجام گیرد.
نکات فنی و اجرایی مربوط به خاکریزی و زیرسازی فونداسیون : چاههای متروکه با شفته مناسب پر می شوند و در صورت برخورد محل با قنات متروکه، باید از پی مرکب یا پی تخت استفاده کرد یا روی قنات را با دال بتن محافظ پوشاند. از خاکهای نباتی برای خاکریزی نباید استفاده کرد. ضخامت قشرهای خاکریز برای انجام تراکم ۱۵ تا ۲۰ سانتیمتر است. برای انجام تراکم باید مقداری آب به خاک اضافه کنیم و با غلتکهای مناسب آن را متراکم نماییم، البته خاکریزی و تراکم فقط برای محوطه سازی و کف سازی است و خاکریزی زیر فونداسیون مجاز نمی باشد. در برخی موارد، برای حفظ زیر بتن مگر، ناچار به زیرسازی فونداسیون هستیم، اما ممکن است ضخامت زیرسازی کم باشد (حدود ۳۰ سانتیمتر) در این صورت می توان با افزایش ضخامت بتن مگر، زیرسازی را انجام داد و در صورت زیاد بودن ارتفاع زیرسازی، می توان با حفظ اصول فنی لاشه چینی سنگ با ملات ماسه سیمان انجام داد.

بتن با عیار کم سیمان زیر فونداسیون که بتن نظافت نیز نامیده می شود، معمولاً به ضخامت ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر و از هر طرف ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر بزرگتر از خود فونداسیون ریخته میشود.

قالب بندی باید از تخته سالم بدون گره به ضخامت حداقل ۵/۲ سانتیمتر یا ورقه های فلزی صاف یا از قالب آجری (تیغه ۱۱ سانتیمتری آجری یا ۲۲ با اندود ماسه سیمان برای جلوگیری از خروج شیره بتن) صورت گیرد. لازم به یادآوری است که پی های عادی را می توان با قرار دادن ورقه پلاستیکی (نایلون) در جداره خاکبرداری از آن به عنوان قالب استفاده کرد.
تذکر: در آرماتور بندی فاصله میله گردها تا سطح آزاد بتن در مورد فونداسیون نباید از ۴ سانتیمتر کمتر باشد.
اتصال مفصلی تیر به ستون در سازه های فولادی
برای ایجاد اتصال مفصلی تیر به ستون در سازه های فولادی می توان از نبشی به عنوان قطعه اتصال دهنده بهره برد. نبشی قطعه ای می باشد که به خودی خود دارای مقاومت خمشی خیلی ناچیزی است ، مگر آنکه توسط قطعات دیگری مانند لچکی مقاومت خمشی آنرا افزایش دهیم.
جهت اجرای این نوع اتصال ابتدا نبشی زیر سری ( نشیمن ) در روی زمین بر روی ستون در کد ارتفاعی مورد نظر جوش داده می شود. در جوشکاری این قطعه بایستی به این نکته دقت داشت که تمام سطوح تماس نبشی به ستون جوش داده نشود. نحوه جوشکاری این نبشی به این صورت می باشد که سطوح قائم آن به صورت کامل جوشکاری می شود و سطح مماسی افقی در طرفین نبشی به اندازه ۲۰% ارتفاع جوش قائم ، جوشکاری می شود.
این عمل بدان سبب انجام می پذیرد تا نبشی جوش داده شده دارای مقاومت پیچشی نباشد. البته متاسفانه در اکثر سازه های فولادی دیده می شود که تمامس سطوح تماس نبشی جوش داده می شود که باعث ایجاد جریان پیچش در ستون می شود بدون آنکه نبشی دارای مقاومت پیچشی داشته باشد.
بعد از استوار کردن ستونها و قرار گیری تیرها ، نبشی زیر سری به صورت کامل به بال زیرین جوش داده می شود. البته برای خودداری از جوشکاری سر بالا می توان طول نبشی را از عرض بال بیشتر در نظر گرفت تا جوشکار به راحتی عمل جوشکاری را اجرا کند. سپس محل نبشی بالاسری ( زبرین ) از یک طرف به ستون و از طرف دیگر به بال فوقانی تیر جوش داده می شود. جوشکاری این نبشی نیز بدین صورت می باشد که فقط بایستی سطح مماس افقی نبشی بر روی ستون و پیشانی نبشی بر روی بال فوقانی جوش داده شوند.

revitو۳D Max و AutoCad
اما سعی کن سه بعدی رو تو اتوکد انجام بدی و بعد ببری تو نرم افزار تریدی مکس اینطوری کارت راحت تر میشه.
ولی اگه صنعتی کار میکنی solid works. catia

اکثر فضاهای معماری مخصوصا فضاهای داخلی بر اساس مقیاس انسانی طراحی و ساخته میشن.نقش پر رنگی داره و اساسی هست.

نقشه های اجرایی.نقشه هایی که ریزترین مشخصات بنادرآن مشخص شده و برای ساخت بنا استفاده میکنن.

تونل های بزرگ به وسیله ی دستگاه های حفاری تونل که به اختصار به آن ها تی.بی.ام می گویند ساخته می شوند. این دستگاه ها مته های بزرگی دارند که بسیار تند می چرخند و در خاک فرو می روند. البته تونل هایی هم که با بیل های مکانیکی حفر می شوند گرد هستند.

باکس همون معنی رو که توی انگلیسی میده توی معماری هم میده .باکس گل یا باکس پله و غیره.جعبه گل یاجعبه پله که منظوریک چهار چوب خاص برای ی مکان هست.
که درمعماری بیشتر از شیشه استفاده می شود(به عنوان رابط بین فضا)

بستگی به کاربری بنا دارد(درمانی،تجاری و…) اما به صورت کلی :
۲نوع آسانسور(آسانسور حمل بار واشخاص)

بسیاری از طرح‌های ارائه شده توسط طراحان شرکت D*Haus بر پایه پازل Haberdasher طراحی شده‌اند.

این پازل توسط «هنری دودنی»، ریاضیدان انگلیسی ابداع شده است که اجازه می‌دهد یک مثلث متساوی‌الاضلاع برش خورده به چهار قسمت به یک ساختار مربع شکل تغییر حالت پیدا کند و در این حالت تمام بخش ها حداقل با یک بخش در ارتباط هستند.

در طراحی خانه مفهومی تبدیل شونده D*Dynamic نیز از الگوی این پازل استفاده شده است که امکان تغییر شکل ساختمان را به هشت حالت در فصول مختلف فراهم می‌کند.
خانه معمار
این سازه از حداکثر سازگاری با تغییرات آب و هوایی در فصول مختلف برخوردار است. دیوارهای ضخیم عایق‌دار که برای فصل زمستان مناسب هستند، در تابستان به پنل‌های جداره‌یی تبدیل می‌شوند که باعث بزرگتر شدن محیط و افزایش سطح خانه می‌شود. علاوه بر تأمین انرژی ساختمان با کمک پنل های خورشیدی، امکان چرخش اتاق های خواب نیز برای بهره مندی حداکثری از نور خورشید در نظر گرفته شده است که حداکثر پویایی را برای این سازه مفهومی فراهم می کند.

دیواری که بارهای مرده و زنده وارده از سقف را تحمل می کند,دیوار باربر یا حمال می نامند. حداقل ضخامت دیوار های باربر ۳۵ سانتی متر می باشد. ملات مصرفی در این نوع دیوارها,ملات ماسه سیمان و یا ملات باتارد می باشد.

مقدمه:

پیشینه معماری ایران به حدود ۱۰۰۰ سال پیش از اسلام می‌رسد و پس از ظهور این دین نیز تاکنون شاهد بیش از ۱۴۰۰ سال معماری ایرانی- اسلامی هستیم. از قدیم‌الایام معماری ایران دارای دو نظام کلی آموزش بوده است. یکی از این دو، نظام آموزش سنتی معماری است، که ریشه در قرون و اعصار دارد و انتقال اطلاعات و مفاهیم در ان به‌صورت سینه به سینه، مدیدی و مدادی انجام پذیرفته است و نظام دوم، با ظهور مدارس معماری در ایران و تحت عنوان نظام آموزشی آکادمیک و کلاسیک بوجود آمده است. اهمیت بازشناسی آموزش معماری در کشور نیز آنجا بیشتر جلوه می‌نماید، که غالباً در مقام مقایسه معماری و معماران معاصر با معماری و معلمان گذشته بر می‌آییم. این در حالی است که معمار معاصر را محصول آموزش دانشکده‌های معماری امروزی و معمار گذشته را حاصل آموزش سنتی معماری می‌پنداریم.

گرایش‌ها و ابعاد مختلف این رشته درکارشناسی ارشد

رشته معماری در مقطع کارشناسی ارشد دارای گرایش‌های معماری-معماری، معماری-منظر، تکنولوژی معماری، معماری-انرژی، معماری-مرمت بناها و بافت‌های تاریخی و معماری-مدیریت پروژه و ساخت و …است.

معماری-معماری

در این گرایش در مقطع کارشناسی ارشد، دانشجویان کارشناسی که با مبانی طراحی و درک فضا و نحوه‌ی تلفیق جنبه هنری طراحی پروژه‌های مختلف، با مسائل فنی آشنا شده‌ و چند پروژه طراحی‌ کرده‌اند، حال در مقطع ارشد به صورت حرفه‌ای نحوه‌ی برخورد و کاربرد مبانی نظری را در پروژه‌های مختلف، تجربه می‌کنند.

توانایی‌های لازم برای ادامه تحصیل در این رشته:

معماری رشته‌ای به قدمت تمدن بشری است و در قرن اخیر در دانشکده‌های هنر سراسر دنیا آموزش معماری صورتی نو به‌خود گرفته است. معماری رشته‌ای مابین هنر و فن است و تأکید بر قسمت هنری یا قسمت فنی آن در دانشکده‌های مختلف متفاوت است. دانشجوی معماری باید در کنار داشتن تجسم قوی و سلیقه‌ی هنری، از درکی عمیق از ایستایی و هندسه نیز برخوردار باشد. در کنار آن آشنایی با علوم اجتماعی، فلسفه، تاریخ و… نیز برای دانشجویان در ادامه تحصیل مورد نیاز است. دانشجویان باید در خلق فضاهای مطلوب با توجه به ویژگی‌های هر پروژه مهارت کافی داشته باشند و توانایی ارائه و به تصویر کشیدن این فضاهای ذهنی را کسب کرده باشند که این خود درک عمیقی از فضای سه بعدی و پرسپکتیو را طلب میکند. در مقطع کارشناسی ارشد، مبانی نظری و نحوه استفاده و طراحی بر اساس مبانی نظری و فلسفی مورد تأکید قرار می‌گیرد. لذا از فارغ‌التحصیلان این مقطع انتظار می‌رود تا مبانی نظری آموخته شده را به خوبی در حرفه و محیط کار به مرحله اجرا بگذارند.

چه کسانی برای ادامه تحصیل در این رشته اقدام نکنند !

ورود به دوره‌ی کارشناسی ارشد معماری به کسانی که مدرک کارشناسی آن‌ها غیر از معماری است توصیه نمی‌شود چراکه در دوره ارشد با فرض توانایی بالای دانشجویان به طراحی معماری و درک فضا، بیشتر کار بردن مبانی و مفاهیم معماری (که فرد پیش از این آموخته) مورد تاکید قرار می‌گیرد.

زمینه‌های اشتغال:

نیاز به فارغ‌التحصیلان معماری-معماری در سطح کشور از کارفرمایان خصوصی در پروژه‌های کوچک و بزرگ تا کارفرمایان دولتی (فرمانداری‌ها، استانداری‌ها، شهرداری، وزارت‌خانه‌ها) در پروژه‌های عظیم متغییر است. اگرچه در سال‌های اخیر شاهد افزایش چشمگیر ظرفیت پذیرش دانشجویان معماری و ایجاد این رشته در دانشگاه‌های مختلف بوده‌ایم اما نیاز شدید کشور در بخش ساخت و ساز و کمبود ساختمان‌های مختلف به ویژه بناهای مسکونی، بازار این رشته را پر رونق کرده‌است.

فارغ‌التحصیلان در رشته معماری در مقطع کارشناسی ارشد توانایی طراحی پروژه‌های مختلف از مقیاس‌های متفاوتی نظیر مسکونی، تجاری و فرهنگی تا پروژه‌های بزرگ در مقیاس شهری چون طراحی فرودگاه، استادیو‌های ورزشی، برج‌های مسکونی و اداری و … را دارند. به دلیل ویژگی‌های مختلفی که در این رشته وجود دارد و درگیری آن با موضوعاتی چون جامعه‌شناسی، فلسفه، هنرهای تجسمی و .. فارغ‌التحصیلان این رشته به حوزه‌های مختلف هنری دیگر نیز اشراف دارند. در حقیقت مهندس معماری در تیم‌های طراحی پروژه‌های معماری به عنوان عامل ارتباطی تخصص‌های مختلف و هدایت کننده گروه طراحی فعالیت می‌کند و بر جنبه‌های مختلف هنری و فنی هر پروژه کاملا مسلط است. به همین دلیل این متخصصان معمار هستند که خالق اصلی بناها و فضاهای شهری‌اند. اگرچه در هر پروژه متخصصان دیگری چون عمران، تاسیسات و … نیز حضور دارند.

جدول گرایش ها و ضرایب مجموعه معماری

گرایش ها و ضرایب(سراسری)

ردیف

مواد امتحانی و ضرایب

گرایش ها

زبان عمومی و تخصصی

دروس فنی ساختمان

دروس تاریخ و مبانی نظری

درک عمومی معماری

درک عمومی معماری منظر

پروژه عملی طراحی (اسکیس معماری)

پروژه عملی طراحی

مهندسی معماری

۲

۳

۲

۳

۱

۵

۰

معماری منظر

۲

۱

۲

۱

۳

۰

۵

معماری اسلامی

۲

۲

۲

۲

۱

۵

۰

مطالعات معماری ایران

۲

۳

۲

۳

۱

۰

۰

بازسازی پس از سانحه

۲

۳

۲

۳

۱

۵

۰

معماری داخلی

۲

۳

۲

۳

۱

۵

۰

ظرفیت مجموعه معماری (سراسری)

گرایش ها

روزانه

شبانه

بین‌الملل

غیر انتفاعی

تهران

شهرستان

تهران

شهرستان

تهران

شهرستان

تهران

شهرستان

مهندسی معماری

۹۸

۵۷

۱۹

۲۳

۱۵

۱۵

۱۵

معماری منظر

۲۳

۷

۱۲

معماری اسلامی

۱۵

مطالعات معماری ایران

۱۰

۱۰

۲

بازسازی پس از سانحه

۱۰

معماری داخلی

۷

۷

مجموعه معماری

دوره

کد محل تحصیل

نام دانشگاه یا مؤسسه آموزش عالی محل تحصیل

ظرفیت نیمسال

ملاحظات

اول

دوم

۱۳۵۲- مهندسی معماری (کد گرایش ۱)

روزانه

۸۱۴۳

دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) – قزوین

۶

روزانه

۸۱۴۴

دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی

۱۰

ویژه فرهنگیان رسمی و پیمانی آموزش و پرورش

روزانه

۸۱۴۵

دانشگاه تربیت مدرس

۵

گرایش طراحی منظر

روزانه

۸۱۴۶

دانشگاه تربیت مدرس

۵

گرایش فنی

روزانه

۸۱۴۷

دانشگاه تهران

۸

روزانه

۸۱۴۸

دانشگاه زنجان

۶

روزانه

۸۱۴۹

دانشگاه شهید بهشتی

۲۰

روزانه

۸۱۵۰

دانشگاه شیراز

۹

روزانه

۸۱۵۱

دانشگاه علم و صنعت ایران

۱۰

گرایش معماری پایدار- فاقد خوابگاه خواهران و متأهلین

روزانه

۸۱۵۲

دانشگاه علم و صنعت ایران

۱۰

گرایش معماری فضاهای آموزشی و فرهنگی- فاقد خوابگاه خواهران و متأهلین

روزانه

۸۱۵۳

دانشگاه علم و صنعت ایران

۱۰

گرایش معماری فضاهای بهداشتی درمانی- فاقد خوابگاه خواهران و متأهلین

روزانه

۸۱۵۴

دانشگاه علم و صنعت ایران

۱۰

گرایش معماری فناوری- فاقد خوابگاه خواهران و متأهلین

روزانه

۸۱۵۵

دانشگاه علم و صنعت ایران

۱۰

گرایش معماری مسکن- فاقد خوابگاه خواهران و متأهلین

روزانه

۸۱۵۶

دانشگاه گیلان – رشت

۱۰

فاقد خوابگاه

روزانه

۸۱۵۷

دانشگاه هنر اصفهان

۱۰

خوابگاه خودگردان

روزانه

۸۱۵۸

دانشگاه هنر تهران

۷

محل تحصیل کرج

روزانه

۸۱۵۹

دانشگاه یزد

۹

شبانه

۸۱۶۰

دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره)- قزوین

۴

شبانه

۸۱۶۱

دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره)- قزوین

۵

شیوه آموزش محور

شبانه

۸۱۶۲

دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی

۳

فاقد خوابگاه

شبانه

۸۱۶۳

دانشگاه تهران

۸

فاقد خوابگاه

شبانه

۸۱۶۴

دانشگاه شیراز

۱

شبانه

۸۱۶۵

دانشگاه علم و صنعت ایران

۲

گرایش معماری پایدار- فاقد خوابگاه

شبانه

۸۱۶۶

دانشگاه علم و صنعت ایران

۲

گرایش معماری فضاهای آموزشی و فرهنگی – فاقد خوابگاه

شبانه

۸۱۶۷

دانشگاه علم و صنعت ایران

۲

گرایش معماری فناوری- فاقد خوابگاه

شبانه

۸۱۶۸

دانشگاه علم و صنعت ایران

۲

گرایش معماری مسکن- فاقد خوابگاه

شبانه

۸۱۶۹

دانشگاه گیلان – رشت

۵

فاقد خوابگاه

شبانه

۸۱۷۰

دانشگاه هنر اصفهان

۲

فاقد خوابگاه

شبانه

۸۱۷۱

دانشگاه هنر تهران

۳

محل تحصیل کرج

شبانه

۸۱۷۲

دانشگاه یزد

۳

غیرانتفاعی

۸۱۷۳

موسسه غیرانتفاعی روزبهان – ساری

۱۵

بین‌الملل

۸۱۷۴

دانشگاه تهران

۱۵

محل تحصیل واحد بین‌المللی واقع در جزیره کیش

بین‌الملل

۸۱۷۵

دانشگاه گیلان – رشت

۱۵

محل تحصیل واحد بین‌الملل دانشگاه واقع در منطقه آزاد بندر انزلی – فاقد خوابگاه

۱۳۵۲- معماری منظر (کد گرایش ۲)

روزانه

۸۱۷۶

دانشگاه تهران

۷

روزانه

۸۱۷۷

دانشگاه شهید بهشتی

۱۶

شبانه

۸۱۷۸

دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره)- قزوین

۶

شبانه

۸۱۷۹

دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) – قزوین

۶

شیوه آموزش محور

شبانه

۸۱۸۰

دانشگاه تهران

۷

فاقد خوابگاه

۱۳۵۲- مهندسی معماری اسلامی (کد گرایش ۳)

روزانه

۸۱۸۱

دانشگاه هنر اسلامی تبریز

۱۵

فاقد خوابگاه

۱۳۵۲- مطالعات معماری ایران (کد گرایش ۴)

روزانه

۸۱۸۲

دانشگاه شهید بهشتی

۱۰

روزانه

۸۱۸۳

دانشگاه هنر اصفهان

۱۰

خوابگاه خودگردان

شبانه

۸۱۸۴

دانشگاه هنر اصفهان

۲

فاقد خوابگاه

۱۳۵۲- بازسازی پس از سانحه (کد گرایش ۵)

روزانه

۸۱۸۵

دانشگاه شهید بهشتی

۱۰

۱۳۵۲- معماری داخلی (کد گرایش ۶)

روزانه

۸۱۸۶

دانشگاه هنر تهران

۷

محل تحصیل کرج

شبانه

۸۱۸۷

دانشگاه هنر تهران

۳

محل تحصیل کرج

گرایش ها و ضرایب مجموعه معماری (آزاد اسلامی )

گرایش

مواد امتحانی

زبان تخصصی

اطلاعات عمومی تاریخ و معماری

مبانی نظری معماری

سنجش و توانایی طراحی (اسکیس)

دانش فنی معماری

مهندسی معماری

۲

۲

۲

۴

۲

منابع پیشنهادی مطالعاتی :

تنظیم شرایط محلی

– سیستم‌های غیرفعال خورشیدی – نوشته ادوارد مازاریا

– جزوات اساتید دانشگاه تهران

– طراحی اقلیمی – دکتر قبادیان

– مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان

– اقلیم و معماری، مهندسی مرتضی کسمایی

– مقاالات منتشر شده سازمان انرژی‌های نوایران (سانا)

– بررسی اقلیمی ابنیه سنتی ایران – دکتر قبادیان

تأسیسات

– تقوی فر، محسن، روشنایی فنی و تأسیسات الکتریکی، صفار: اشراقی، تهران، ۱۳۸۵

– شجاعیان، شاهرخ، راهنمای طرح و بهره‌برداری از تأسیسات الکتریکی، شهید حسین فهمیده، اصفهان، ۱۳۸۶

– طباطبایی، سید مجتبی، محاسبات تأسیسات ساختمان، روزبهان،‌تهران، ۱۳۸۲

– تائو، ویلیام، جانیس، ریچارد، تأسیسات مکانیکی و برقی ساختمان، افضلی، محمدرضا، کتب دانشگاهی، تهران، ۱۳۸۵

– جرجانی، عبیدالله، نقشه کشی ساختمان تأسیسات ساختمان (الکتریکی،‌ مکانیکی)، وزارت آموزش و پرورش، نقش نیزار – ایران مصور، تهران، ۱۳۸۶٫

تاریخ معماری (جهان، معاصر، اسلامی)

۱- آشنایی با معماری جهان، محمد ابراهیم زارعی

۲- معماری ایران، آسیه جوادی

۳- هنر در گذر زمان، هلن گاردنر

۴- تاریخ تمدن، ویل دورانت

۵- معماری ایران، آرتور اپهام پوپ

۶- معماری و شهرسازی در قرن بیستم، لامپونیانی، ترجمه لادن اعتضادی

۷- مبانی و مفاهیم در معماری معاصر غرب، وحید قبادیان

۸- از زمان معماری، منوچهر مزینی

۹- معماری اسلامی نوشته پروفسور رابرت هیلن بروند ترجمه دکتر ایرج اعتصام، تاریخ مهندسی در ایران پروفسور مهدی فرشاد، فضاهای ورودی در معماری سنتی ایران نوشته دکترحسین سلطان زاده

مبانی نظری معماری

۱-پی یرفون مایس، نگاهی به مبانی معماری، دکتر سیمون آیوازیان، تهران، انتشارات دانشگاه

۲-چینگ فرانسیس، فرم، فضا، نظم، زهره قراگزلو، تهران انتشارات دانشگاه

۳-فلامکی، منصور، ریشه‌ها و گرایش‌های نظری معماری، تهران، مؤسسه نشر فضا

۴-دکتر معماریان، غلامحسین، سیری در مبانی نظری معماری، تهران، نشر سروش دانش

۵-دنیس آوندیس، مبادی سوادی بصری، مترجم مسعود سپهر، تهران، انتشارات سروش

۶-پیرنیا، محمدکریم، سبک شناسی معماری، تهران، نشر معمار، پژوهنده

۷-آنتونی سی، آنتونیا دس، بوطیقای معماری، ترجمه احمدرضا آی، تهران،‌نشر سروش

درک عمومی معماری

۱- اقلیم و معماری (کسمایی)

۲- شناخت اقلیمی ابنیه سنتی ایران (وحید قبادیان)

۳- جزوه تنظیم شرایط محیطی (دکتر حریری (دانشگاه تهران))

۴- جزوه تنظیم شرایط محیطی (دکتر قبابکلو (دانشگاه تهران)

۵- سبک شناسی معماری ایران (دکتر پیرنیا)

۶- روستاهای ایران (اکبر زرگر)

۷- زیبایی شناختی در معماری (یورگ گورتر)

۸- معماری، فرم، فضا، نظم (دی.کی.چنگ)

۹- مبادی سواد بصری

۱۰- مقالات و مطالب متنوع چاپ شده در مجلات هنرهای زیبا و صفه

۱۱- کتاب مفاهیم پایه در معماری

۱۲- اطلاعات معماری نویفرت

درک عمومی معماری منظر

– منصوری، امیر، زیباشناسی باغ ایرانی، مجله باغ منظر‌، شماره ۳

– ابوالقاسمی،‌ لطیف، هنجار باغ ایرانی، مجموعه مقالات معماری و شهرسازی ایران (ارگ بم) جلد ۲

– جوادی، شهره، ۱۳۸۲، منظره‌پردازی از سفالگری ایران،‌فصل‌نامه باغ نظر شماه ۱

– آبادی، ۱۳۸۵، ویژه‌ی سیما، منظر شهری، شماره ۵۳

– ماتلاک، جان، ل، آشنایی با طراحی محیط منظر، جلد اول، سازمان پارک‌ها و فضای بزرگ شهر تهران- ۱۳۷۹

– ویلبر، دونالد، ۱۳۴۸، باغ‌های ایران و کوشک‌های آن

– روحانی، غزاله، طراحی باغ و پارک

– نعیما،‌ غلامرضا، ۱۳۸۶، باغ‌های ایران، انتشارات پیام- ایران بهبهانی، هما، جزوه درسی دانشگاه تهران، معماری همراه با طبیعت

مصالح ساختمانی

۱- مصالح ساختمانی احمد حامی

۲- مصالح ساختمانی سام فروتنی

۳- مصالح ساختمانی سیاوش کباری

ایستایی

ایستایی و فن ساختمان مجموعه کتب گلابچی- مجموعه کتب مهندس بدیعی

۱ – ریاضی و هندسه

۲ – فن ساختمانی

۳ – تاریخ معماری

۴ – مبانی نظری

_________________________

دروس عمومی :

ادبیات – معارف – زبان (ضریب ۱)

معارف:

۱- معارف اسلامی (۱) (دفتر نهاد رهبری )

۲- معارف اسلامی (۲) (دفتر نهاد رهبری )

زبان:

۱- زبان عمومی (انتشارات سمت)

۲-کتب پیش دانشگاهی و دبیرستان

منابع تست : دروس عمومی کنکور کارشناسی ناپیوسته مدرسان شریف (بسیار بسیار مهم)

_________________________

دروس اختصاصی :

شامل: (جمعا ۱۰۰ سئوال ۹۰ دقیقه )

ریاضی و هندسه (ضریب ۳)

منابع:ریاضی:هر کتابی که در سر فصلهای زیر به شما کمک می کند مثل: حسابان سال سوم ریاضی و حساب دیفرانسیل و انتگرال (پیش دانشگاهی)

سر فصلهای مهم :

تابع:

دامنه و برد – جبر توابع – ترکیب توابع – مثلثاتی و معکوس مثلثاتی – تابع معکوس – تابع متناوب – معادله درجه دوم – توابع هایپربولیک

حد:

انواع حد- پیوستگی – مجانب ها – و …

مشتق:

تعریف مشتق – مشتق گیری – مشتق تابع مرکب – مشتق تابع معکوس – مشتق هایپربولیک- معادله لاپلاس

کاربرد مشتق:

اکسترموم ها – نقاط بحرانی.

انتگرال:

انتگرال معین و نامعین – مساحت زیر نمودار- حجم حاصل از دوران – انتگرال دو گانه

دنباله و سری

ماتریس

بردارها

و……(اینها فقط سر فصلهای مهم بودند)

هندسه تحلیلی (بردار ها-مقاطع مخروطی- ماتریس)

هندسه:هندسه ۱ و ۲ دبیرستان

منابع تست:ریاضی معماری کنکور کارشناسی ناپیوسته مدرسان شریف (بسیار بسیار مهم)

__________________________

>> فن ساختمانی(ضریب ۲)

شامل: (۵۰ سئوال)

عناصر و جزئیات – تنظیم شرایط محیطی – متره و برآورد – ترسیم فنی -مصالح شناسی – ایستایی و مقاومت مصالح

منابع :

عناصر و جزئیات:

عناصر و جزئیات (هنرستان)

اجزاء ساختمان و ساختمان (سیاوش کباری)

دیتلهای ساختمانی(سیاوش کباری)

نقشه کشی ساختمان مهارت فنی درجه ۱ (جرجانی)

نقشه کشی ساختمان مهارت فنی درجه۲ (جرجانی)

مصالح شناسی: مصالح شناسی (هنرستان – معماری)

مصالح (سیاوش کباری)

مصالح شناسی (هنرستان – ساختمان)

متره و برآورد:

متره و برآورد (هنرستان)

مدیریت و تشکیلات کارگاهی (منبع خاصی وجود ندارد – جزوات درسی- جزوه درسی دانشگاه بوعلی سینا همدان)

ترسیم فنی: ترسیم فنی (هنرستان)

ترسیم فنی (حسین زمرشدی)

تنظیم شرایط محیطی:

اقلیم (مرتضی کسمائی)

تاسیسات (هنرستان – بسیار مهم)

تنظیم شرایط محیطی (ساسان مرادی)

ایستایی و مقاومت مصالح:

ایستایی (هنرستان – ساختمان – بسیار مهم)

__________________________

>>> مبانی تئوری و نظری معماری

شامل:(۳۰ سئوال)

۱ – مبانی نظری معماری

۲ – تاریخ معماری

۳ – پرسپکتیو

>>مبانی نظری معماری :

مبانی هنرهای تجسمی (هنرستان – چاپ قدیم دو جلد می باشد) – کارگاه هنر ۱ (پیش دانشگاهی هنر)- طراحی معماری (هنرستان)

رنگ شناسی ایتن – رنگ شناسی (مبانی هنرهای تجسمی جلد ۲)

>>تاریخ معماری:

۱ – سبک شناسی معماری (مرحوم دکترمحمدکریم پیر نیا)

۲ – معماری جهان (زارعی)

۳ – آشنایی با بناهای تاریخی (هنرستان)

۴ – مبانی و مفاهیم معماری معاصر غرب (دکتر وحید قبادیان)

۵ – سیر هنر در تاریخ ۱ (پیش دانشگاهی هنر)

۶ – سیر هنر در تاریخ ۲ (پیش دانشگاهی هنر)

< <<تهیه هر 6 کتاب لازم می باشد>>>

پرسپکتیو : ترسیم فنی (حسین زمرشدی) – ترسیم فنی (هنرستان) – ترسیم فنی و طراحی معماری (موسویان) – هندسه مناظر و مرایا

کتب تکمیلی و تستی : (بسیار بسیار مهم)

۱-کنکور کارشناسی ناپیوسته (محمد یگانه)

۲ -کنکور کاردانی پیوسته (محمد یگانه)

۳-نکته به نکته کنکور معماری (محمد یگانه)

۴- کنکور کارشناسی ناپیوسته معماری (پرنا)

ساختمان
building
بلند مرتبه
high-rise
کوتاه
low-rise
میان مرتبه
mid-rise
آسمان خراش
skyscraper
طبقه
story
زیر زمین
basement
همکف
ground floor
طبقه اول
first floor
کف
floor
نما
facade
بالکن
balcony
حیاط
courtyard
حیاط مرکزی
atrium
پاسیو (حیاط خلوت)
patio
پیش کف
deck
سازه
structure
سرامیک
ceramic
سقف
ceiling
سنگ
stone
آتش بند
fireproofing
شومینه
chimney
شیشه
glass
صفحه
plate
صوت
sound
اکوستیک
acoustics
طراحی
design
فرم
form
شکل
shape
بافت
texture
کالبد
fabric
الگو
pattern
سبک
style
بیان هنری
expression
بین النهرین
Mesopotamia
معماری مصری
Egyptian architecture
معماری یونان
Greek architecture
معماری ایرانی
Persian architecture
معماری کلاسیک
Classical architecture
معماری رومی
Roman architecture
روم
Rome
معماری رومانسکی
Romanesque architecture
معماری اسلامی
Islamic architecture
معماری گوتیک
Gothic architecture
رنسانس
Renaissance
معماری رنسانس
Renaissance architecture
رکوکو
Rococo
نئوکلاسیک
Neoclassicism
معماری مدرسه هنرهای زیبائی پاریس
Beaux–Arts architecture
التقاط گری
eclecticism
هنرنو(آرت نوو)
Art Nouveau
باوهاس
Bauhaus
دی استایل
de Style
سبک بین المللی
International style
مدرنیسم
modernism
پست مدرنیسم
post- modernism
عملکرد گرایی
functionalism
معماری ارگانیک
Organic architecture
های تک
high-tech
واسازی
deconstruction
پیشتاز
avant-garde
تاق
vault
طراحی
drawing
طراحی دست آزاد
free hand drawing
تصور
image
اسکیس
sketch
نقشه کشی
drafting
شبکه
grid
مقیاس
scale
ترسیمات پارالاین
paraline drawing
تیر
beam
چوب
wood
الوار
lumber
حرارت
heat
دما
temperature
دماسنج
thermometer
رسانایی
conduction
همرفت
convection
تابش
radiation
عایق حرارتی
thermal insulation
رطوبت
humidity
سرمایش
cooling
گرمایش
heating
خاک
soil
خرپا
truss
در
door
دیوار
wall
دیوار باربر
bearing wall(load-bearing wall)
دیوار غیر باربر
non bearing wall(non-load-bearing wall)
نعل درگاه
lintel
دیوار خارجی
exterior wall
دیوار داخلی
Interior wall
دیوار حایل
retaining wall
رنگ
color
رنگ آمیزی ساختمان
paint
روشنایی
light
لامپ
lamp
نورپرداری
lighting
نظم
order
تنوع
variety
تضاد
contrast
آشفتگی
chaos
محور
axis
تعادل
balance
تقارن
symmetry
ریتم
rhythm
تکرار
repetition
راستا
direction
تناقض
contradiction
هماهنگی
harmony
تناسب
proportion
مدول
module
فرایندطراحی
design process
برنامه
program
پروژه
project
خلاقیت
creativity
ایده
idea
رطوبت
moisture
غشاء
membrane
فلز
metal
فولاد
steel
آهن
iron
چدن
cast iron
زنگ
rust
قاب
frame
قاب صلب
rigid frame
قوس
arch
کلید قوس
keystone
کلیسا
church
گنبد
dome
بار
load
بارزنده
live load
بارمرده
dead load
زلزله
earthquake
مرکز سطحی زلزله
epicenter
کانون زلزله
hypocenter (focus)
گسل
fault
صفحه
plate
بام
roof
بام تخت
flat roof
بام شیب دار
pitched roof
نورگیربام
sky light
سفال بام
roof night
قیر نفتی
asphalt
بتن
concrete
سیمان
cement
بتن مسطح
rein forced concrete
آرماتور
rein forcing bar (rebar)
بنایی
masonry
مالت
mortar
پلاستیک
plastic
لاستیک
rubber
پله
step
راه پله
stairway
رشته پله
flight
رمپ
ramp
پاگرد
landing
پنجره
window
پوسته
shell
پی
foundation
شمع
pile
تئاتر
theater
تاریخ
history
تمدن
civilization
به جامعه
society
فرهنگ
culture
آجر
brick
آجرکاری
brickwork
واحد اندازه گیری
measure
دستگاه متریک
metric system
طول
length
مساحت
area
حجم
volume
تزئین
ornament
موزاییک
mosaic
آسانسور
elevator
پله برقی
escalator
اتاق
room
راهرو
hallway
کریدور
corridor
پلان باز
open plan
گالری
gallery
فضا
space
مکان
place
سیرکولاسیون
circulation
معمار
architect
مهندس
engineer
پیمان کار
contractor
اجرا
construction
مهندس ناظر
building official
پش سازی
prefabricate
الکتریسیته
electricity
فاز
phase
اندود
plaster
انرژی خورشیدی
solar energy
خانه ی خورشیدی
solar house
سیستم گرمایش خورشیدی
solar-heating system
سیستم گرمایش خورشیدی فعال
active solar- heating system
جهت گیری نسبت به خورشید
solar orientation
سیستم گرمایش خورشیدی غیر فعال
passive solar- heating
لوله کشی
plumbing
مصالح
material
معبد
temple
هرم
pyramid
رواق
colonnade
مسجد
mosque
منبر
mimbar
محراب
mihrab
صحن
shan
رواق
riwaq
علم
science
هنر
art
زیبایی شناسی
aesthetics
زیبایی
aesthetic- beauty
طراحی شهری
urban design
طراحی داخلی
interior design
برنامه ریزی شهری
city planning
نقشه برداری
survey
نیرو
force
هندسه
geometry
موفق باشید

دستورالعمل شهرک سازی در کشور و نحوه صدور پروانه تاسیس شهرک و پروانه بهره برداری از آن را که توسط شورای عالی شهرسازی و معماری ایران تصویب شده از سوی محمد سعیدی کیا وزیر مسکن و شهرسازی برای اجرا به شرکت مادرتخصصی عمران شهرهای جدید و سازمانهای استانی ابلاغ شد.

شورایعالی شهرسازی و معماری ایران در جلسه ۲۷ اسفند ۸۶ بنابه پیشنهاد وزارت مسکن و شهرسازی “دستورالعمل ترویج شهرک سازی در کشور و نحوه صدور پروانه تاسیس شهرک و پروانه بهره برداری از آن” را تصویب کرد.
براساس این مصوبه، تاسیس هر نوع شهرک اعم از مسکونی، تفریحی، زیارتی، تجاری، گردشگری، تحقیقات وفن آوری، هوشمند و سایر شهرکهای تخصصی (به استثنای شهرک های صنعتی که به طور کلی از شمول این دستورالعمل خارج و تابع ضوابط خاص خود است) مشمول مفاد این دستورالعمل است.
بنابراین دستورالعمل و برای تشویق و ترویج شهرک سازی و استفاده از تمام امکانات سرزمین برای دستیابی به اهداف و سیاست های دولت و ایجاد محیط زیست بهتر و تامین مسکن و سایر مراکز موردنیاز برای افراد جامعه و ساماندهی امر شهرک سازی در کشور و مدیریت و راهبری مناسب آن از یک طرف و نزدیکی اصول و امور مربوط به ایجاد شهر جدید بااحداث شهرک و با توجه به پیشنهاد وزارت مسکن و شهرسازی مبنی بر محول شدن این امور به شرکت مادر تخصصی از طرف دیگر، ستادی تحت عنوان “ستاد مدیریت شهرک سازی در کشور” در شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید تشکیل می شود.
اعضای ستاد مذکور مدیرعامل شرکت یادشده، مدیرکل دفتر تخصصی مرتبط در حوزه معاونت شهرسازی و معماری، نمایندگان وزارتخانه های کشور، جهاد کشاورزی و نیرو و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که حداقل دارای ۱۰ سال سابقه کار مرتبط، با اولویت در رشته های معماری، شهرسازی، برنامه ریزی شهری یا طراحی شهری و از نظر مرتبه اداری حداقل دارای سمت مدیرکل یا مشاور معاون وزیرباشند، به عنوان اعضای ثابت ومدیر شهرسازی سازمان مسکن و شهرسازی استان مربوطه که حسب محل مورد تقاضا متغیـر خواهد بود، تشکیل خواهد شد.
درمورد شهرکهای مسکونی که در موارد خاص، پیشنهاد ایجاد آنها در جوار شهرک های صنعتی ارایه می شود، حضور نماینده وزارت صنایع و معادن نیز در ستاد ضروری است.
درمورد شهرکهای غیرمسکونی، ستاد ازنماینده یانمایندگان بالاترین دستگاه ذیربط با موضوع شهرک درجلسات مربوط دعوت به عمل می آورد.
ریاست ستاد به عهده مدیرعامل شرکت مادرتخصصی مذکور است و وظایف دبیرخانه ای ستاد توسط شرکت مادرتخصصی صورت می گیرد.
ستاد می تواند با توجه به حجم وظایف محوله و در صورت لزوم، کمیته های کارگروه تخصصی تشکیل دهد.
مطالعه و بررسی تمام اسناد توسعه و عمران مصوب کشور به ویژه طرحهای ناحیه ای و مجموعه های شهری کلان شهرها با استفاده از خدمات کارشناسان و مشاوران متخصص و شناسایی مکان های مناسب برای ایجاد انواع شهرک.
شناسایی مکان هایی که برای تحقق اهداف پیش بینی شده در این دستورالعمل مناسب تشخیص داده می شود، اما فاقد طرح ناحیه ای یا دیگر اسناد توسعه و عمران مصوب باشد و یا با آنها مغایر است.
اعلان مکان های مناسب مصوب و فراخوان عمومی برای دعوت ازسرمایه گذاران برای ایجاد شهرک های مورد نظر و ترویج شهرک سازی درکشور.
بررسی و تصویب نقشه های فاز یک و دو (نقشه های مقدماتی و اجرایی)شهرک.
رعایت ضوابط و مقررات و معیارهای شهرسازی و معماری با در نظر گرفتن شرایط اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، اقلیمی، محدودیت ها، امکانات و استعدادهای محلی در مطالعات خود یا هنگام بررسی و تصویب نقشه های فاز یک و اجرایی شهرک.
صدور پروانه تاسیس شهرک و پروانه بهره برداری.
براساس این دستورالعمل متقاضیان پروانه احداث شهرک باید تقاضای خود را با ذکر دلایل احداث شهرک، همراه با گزارش توجیهی مبنی بر انطباق مورد با طرح ناحیه ای یا سایر طرحهای توسعه و عمران مصوب و توجیه مناسب بودن زمین از لحاظ شبکه های ارتباطی و مواصلاتی و امکانات تامین آب و برق و چگونگی تامین آنها همراه ایده اولیه(فاز صفر)شهرک به انضمام سایر مدارک لازم به سازمان مسکن و شهرسازی استان تسلیم کنند.
گواهی شرکت های زیرمجموعه وزارت نیرو از نظر وجود یا امکان ایجادمنابع آب و برق کافی برای تامین احتیاجات شهرک در قالب سقف جمعیتی و برنامه های احداث شهرک.
توجیه بلامانع بودن زمین مورد نظر ازلحاظ رعایت حریمهای قانونی وقانون حفظ وگسترش فضای سبز در مورد اراضی مشجر و باغها.
گواهی بلامانع بودن استفاده از زمین (به ویژه از نظر عدم تخریب اراضی کشاورزی)از اداره جهاد کشاورزی و اینکه زمین مورد نظر جزء اراضی مشمول قانون اصلاحات ارضی و یا ملی شده یا دولتی (موات) نبوده یا درصورتی که جزء این قبیل اراضی باشد، مجوزهای لازم در مورد آنها قبلا” اخذ شده باشد.
ارایه گواهی شهرداری یا سایر مراجع ذیربط و تائید دبیرخانه کمیته کار گروه (سازمان مسکن و شهرسازی استان) مبنی براینکه زمین موردنظر در محدوده قانونی یا حریم شهرهای مجاور قرار نگرفته است. درصورت اختلاف نظر بین شهرداری و دبیرخانه کمیته کار گروه، نظر دبیرخانه کمیته کارگروه که به استناد طرحهای مصوب کمیته کار گروه و شورای استان اعلام می شود، ملاک عمل خواهد بود.
ارایه موافقت اصولی سازمان ذیربط درمورد شهرک های غیرمسکونی.
سازمان مسکن و شهرسازی استان، پس از تشکیل پرونده، به عنوان دبیرخانه کمیته کارگروه تقاضا و مدارک اولیه و گزارش توجیهی ایجاد شهرک را با توجه به طرح ناحیه ای یا سایر طرح های توسعه و عمران مصوب مورد رسیدگی قرار داده و پس از بازدید از محل، درصورت ضرورت مکاتبات لازم را با متقاضی به منظور تکمیل مدارک یا اطلاعات و یا با شرکتهای زیرمجموعه وزارت نیرو و هر یک از سازمانهای دیگری که حسب مورد ایجاب کند، انجام و یا با آنها تشکیل جلسه داده و پس از اینکه اطلاعات و مدارک مربوط را کامل تشخیص داد گزارش خود را جهت اتخاذ تصمیم در کمیته کارگروه طرح می کند.

زبان:

زبان تخصصی پیشرفته برآی دآنشجویان معماری – مهدوی نژاد- فصل دوم

لغات کتاب ربان تخصصی معماری – رستگارپور

لغات کتاب زبان تخصصی معماری – فرهادی

تاریخ و مبانی نظری :

سیری در مبانی نظری معماری – دکتر معماریان

مبانی نظری معماری – دکتر یاران ) انتشارات دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات

معماری ایرانی- دکتر معماریان

سبک شناسی معماری ایرانی- پیرنیا

معماری آسلامی- پیرنیا

کتابهای بانی مسعود

زیبایی شناسی در معماری – یورگ گروتر

معماری جهان – زارعی

هنر در گذر زمان- قسمت های مربوط به معماری

از زمان و معماری – مزینی

معماری معاصر غرب- قبادیان

تاریخ معماری – سپهری مقدم

سیر اندیشه های معماری – مهدوی نژاد

دروس فنی:

جزوه تنظیم شرایط محیطی- دکتر مفیدی

طراحی اقلیمی- قبادیان

بررسی اقلیمی ابنیه سنتی- قبادیان

طبقه بندی سیستم ها – سلطاندوست

مباحث پنجم/ چهاردهم/ پانزدهم/ شانزدهم/ نوزدهم مقررآت ملی

مصالح شناسی- احمد حامی

استاتیک و مقاومت مصالح

عناصر و جزئیات

جزوات زبان ، تاریخ معماری ، ایستایی ، عناصر و جزئیات ، تاسیسات ، تنظیم شرایط محیطی ، مصالح ساختمانی ، ( ویژه آزاد) آکادمی تخصصی معماری

۱٫ منابع مطالعاتی پیشنهادی و سرفصل‌های کلی دروس

۱-۱ عناصر و جزئیات ساختمان

مشخصات فنی عمومی کارهای ساختمانی – نشریه ۵۵ سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی
جزئیات معماری ساختمان‌های آجری – نشریه ۹۲ سازمان برنامه و بودجه
عناصر و جزئیات ساختمان – هنرستان
اجرای ساختمان – دکتر جلیل شاهی
ساختمان‌سازی – رابین بری ترجمه اردشیر اطیابی
فن‌آوری ساختمان‌های بتنی و فولادی – هنرستان
جزوه کلاسی استاد سعیدی‌پور – آکادمی تخصصی معماری

سرفصل‌های کلی عناصر و جزئیات

پیاده کردن نقشه،‌ انواع زمین، عملیات خاکی، پی و مباحث مربوط به آن، شناژ، زه‌کشی، اجزاء ساختمان‌های فلزی و بتنی و دیوار باربر (مباحث تیر و ستون و کلاف و مهاربندی و رواداری و…) دیوارچینی و انواع آن (مباحث مربوط به آن)،‌ انواع سقف‌سازی، کف‌سازی، درپوش، کف پنجره، جان پناه – نعل درگاه، سایبان، قوس، خرپا، عایق‌کاری صوتی و حرارتی و رطوبتی، دودکش، داکت، درز و انواع آن، در و پنجره، سرویس بهداشتی، محوطه‌سازی، مقاوم‌سازی، اندودکاری داخلی و خارجی، نماسازی، عناصر ارتباط سطوح و …

۱-۲ شناخت مواد و مصالح ساختمانی

مصالح ساختمانی – استاد احمد حامی
مبحث ۵ مقررات ملی ساختمان
شناخت مواد و مصالح – هنرستان
نشریه ۵۵ سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی
جزوه کلاسی استاد سعیدی‌پور – آکادمی تخصصی معماری

سرفصل‌های کلی شناخت مواد و مصالح ساختمانی

سنگ، خاک، گچ، آهک، سیمان، بتن و فرآورده‌های سیمانی، ملات، فلزات، چوب، شیشه، قیر، رنگ‌ها، خواص فیزیکی، مکانیکی، شیمیایی، مصالح، کاشی، آجر، نسوزها، پلاستیک، مصالح جدید و…

۱-۳ تاریخ معماری ایران و اسلامی

سبک‌شناسی معماری ایران – استاد محمدکریم پیرنیا
معماری اسلامی – هیلن براند
هنر ایران – آندره گدار
معماری ایران – آرتور پوپ
آشنایی با معماری اسلامی ایران – استاد پیرنیا
تاریخ هنر و معماری ایران در دوره اسلامی – دکتر محمدیوسف کیانی

جزوه تاریخ معماری – آکادمی تخصصی معماری

سرفصل‌های کلی تاریخ معماری ایران و اسلامی

سبک‌های (خراسانی،‌‌‌ آذری، اصفهان، قاجار) مسجد و مدرسه، بازار، خانه، حمام،‌ آب‌انبار، رباط، ساباط، کاروانسرا، میل‌ها، مغازه‌ها، باغ‌ها، بادگیر، خیشخان در معماری اسلامی ایران، عناصر تزئینی در معماری اسلامی، اندامهای معماری اسلامی و …

۱-۴ تاریخ معماری جهان

مبانی و مفاهیم در معماری معاصر غرب – دکتر وحید قبادیان
خلاصه تاریخ هنر – دکتر پرویز مرزبان
هنر در گذر زمان – هلن گاردنر (فقط بخش‌های مربوط به معماری)
آشنایی با معماری جهان – دکتر محمدابراهیم زارعی
جزوه تاریخ معماری جهان – آکادمی تخصصی معماری

سرفصل‌های کلی تاریخ معماری جهان

سبک‌شناسی، بررسی کالبدی، هنر پیش از تاریخ، تمدن‌های مصر،‌ بین‌النهرین، ایران، هند، چین، ژاپن، تمدن‌های اژه‌ای یونان، روم، صدر مسیحیت، بیزانس، رومانسک، گوتیک، رنسانس، باروک، روکوکو، معماری معاصر ایران و جهان و…

۱-۵ متره و برآورد

فهرست بها ابنیه – سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی
شرایط عمومی پیمان – سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی

متره و برآورد – استاد سعید سعیدی‌پور – آکادمی تخصصی معماری

سرفصل‌های کلی متره و برآورد

فصل‌های فهرست بها و توضیحات آن و واحدهای مربوط به هر فصل، ‌آشنایی با شرایط عمومی پیمان و ضوابط آن، انواع ضرایب در پیمان، تضمین‌ها، آشنایی با روند اجرای پروژه‌های عمرانی، مسائل متره، مبانی مدیریت پیمان و…

۱-۶ ایستایی

استاتیک – بی‌یر جانستون – ترجمه دکتر ابراهیم واحدیان

مقاومت مصالح – بی‌یر جانستون – ترجمه دکتر ابراهیم واحدیان

جزوه کلاسی ایستایی – استاد سعید سعیدی‌پور – آکادمی تخصصی معماری

سرفصل‌های کلی ایستایی

بردار، گشتاور، تعادل اجسام صلب، بررسی وضعیت تیرها و قابها، دیاگرام‌های خمشی و برشی، بررسی وضعیت خرپاها، نیروهای درونی خرپاها، خواص هندسی سطوح، تنش، کرنش، ستون‌ها و…

۱-۷ ترسیم فنی، نقشه‌کشی ساختمان و پرسپکتیو

رسم فنی و نقشه‌کشی ساختمان و پرسپکتیو – استاد سعید سعیدی‌پور – آکادمی تخصصی معماری

سرفصل‌های کلی ترسیم فنی، نقشه‌کشی ساختمان و پرسپکتیو

ابزارهای نقشه‌کشی، استانداردهای نقشه‌کشی، کاغذهای نقشه‌کشی، ترسیم سه تصویر از یک جسم، مجهول‌یابی، برش، گسترده احجام، شناخت و تشخیص تصاویر مجسم موازی ایزومتریک، دیمتریک، تریمتریک (پرسپکتیو)، خطوط در نقشه‌کشی، اندازه‌گیری، تصاویر مجسم مرکزی (پرسپکتیو مخروطی)، مجموعه مباحث، تشخیص انواع ترسیم و ویژگی‌های آن، ارتفاع در پرسپکتیو، ترسیم انواع پرسپکتیو، مباحث تغییر مکان ناظر، اوضاع نسبی خطوط در پرسپکتیو، ترسیم کف‌سازی و ترسیم تیرهای چراغ، مباحث مربوط به ترسیمات پارالاین، سایه و انعکاس و…

۱-۸ تنظیم شرایط محیطی و تأسیسات

اقلیم و معماری – دکتر مرتضی کسمایی

راهنمایی طراحی اقلیمی – دکتر مرتضی کسمایی

آشنایی با ابنیه سنتی ایران – دکتر وحید قبادیان

تأسیسات ساختمان – هنرستان

تأسیسات ساختمان – مهندس مجتبی نائینیان

جزوه تنظیم شرایط محیطی و تأسیسات – آکادمی تخصصی معماری

سرفصل‌های کلی تنظیم شرایط محیطی و تأسیسات

تعاریف،‌ عناصر سازنده‌ی اقلیم، تقسیمات اقلیمی ایران، ویژگی‌های اقلیم تأثیرات اقلیم و محیط بر ساختمان، روش‌های انتقال حرارت و صوت و…، تنظیم نور – رنگ – صوت – دما و… در ساختمان، گرمایش و سرمایش و تجهیزات مربوط به آب سرد و گرم مصرفی و تأسیسات مربوط به جمع‌آوری و دفع فاضلاب روش‌های تهویه مطبوع، تأسیسات الکتریکی ساختمان (نور و اکوستیک) و…

۱-۹ مبانی نظری معماری (طراحی و سواد بصری)

مبانی سواد بصری – دونیس ا. دانیس – ترجمه مسعود سپهر
زبان تصویر – گئورگی کپس – ترجمه فیروزه مهاجر
معماری، رنگ و انسان – مهندس ابوالقاسم سیدصدر
مبانی هنرهای تجسمی – دکتر حلیمی
مبانی طراحی معماری – هنرستان
معماری، فرم، فضا نظم – فرانسیس دی‌کی چینگ
مبانی هنرهای تجسمی – هنرستان
فضا – زمان – معماری – ترجمه‌ی منوچهر مزینی
جزوه مبانی هنرهای تجسمی – آکادمی تخصصی معماری

سرفصل‌های کلی مبانی نظری معماری

مبانی هنرهای تجسمی (عناصر اولیه در ارتباط بصری، فنون و تکنیک‌های بصری، تشریح و…) – سبک‌های هنری جهان – تئوریهای معماری معاصر – آشنایی با معماران مطرح قرن بیستم.

۱-۱۰ نقشه‌برداری

مرجع جامع نقشه‌برداری -استاد سعید سعیدی‌پور – آکادمی تخصصی معماری

سرفصل‌های کلی نقشه‌برداری

انواع نقشه‌برداری، وسایل نقشه‌برداری، نظریه خطاها، اندازه‌گیری فاصله و زاویه، ترازیابی، تعیین یک امتداد و مختصات نقاط پیمایش و تعیین نقاط کانوا، مساحی، عملیات خاکی و…

۱-۱۱ ریاضی

ریاضی عمومی – لیتهلد – جرج توماس
جزوه ریاضی معماری – آکادمی تخصصی معماری
جزوه هندسه ریاضی – آکادمی تخصصی معماری

سرفصل‌های کلی ریاضی

اتحاد، معادلات، مثلثات، دستگاه معادلات، مجموعه‌ها، معادلات خط، توابع، حد تابع، هم‌ارزی، هوپیتال، پیوستگی، مجانب‌ها، مشتق و کاربردهای آن، قضایای رول و میانگین، دیفرانسیل،‌ مشتقات جزئی، توابع چندمتغیره، روش‌های انتگرال‌گیری معین و نامعین، قضایای اساسی، محاسبه‌ی سطح حجم زیرمنحنی، دنباله و سری، اعداد مختلط، مختصات قطبی، ماتریس، معادلات خط و صفحه، هندسه اقلیدوسی و…

مطالعه کتاب «حل تشریحی آزمونهای کاردانی به کارشناسی معماری»
استاد سعید سعیدی‌پور، برای آشنایی کامل با سؤالات آزمونهای دانشگاه دولتی، آزاد و علمی کاربردی و پاسخ‌های تشریحی آن موکداً به داوطلبان عزیز توصیه می‌شود.

درس زبان:

۱٫ ۵۰۴ absolutely essential words

2. Essential words for the TOEFL – steven J. Matthiesen, M.A.

3. فرهنگ تصویری معماری – فرانسیس د. ک. چینگ – ترجمه محمد احمدی نژاد – نشر خاک

۴٫ زبان تخصصی پیشرفته معماری – محمدجواد مهدوی نژاد – انتشارات جهاد دانشگاهی دانشگاه تهران

۵٫ زبان تخصصی معماری – رستگارپور

دروس فنی ساختمان:

۶٫ اقلیم و معماری – مرتضی کسمائی – نشر خاک

۷٫ طراحی اقلیمی – دونالد واتسون، کنت لبز – ترجمه وحید قبادیان، محمد فیض مهدوی – انتشارات دانشگاه تهران

۸٫ مبحث نوزدهم مقررات ملی ساختمان – صرفه جویی در مصرف انرژی + راهنمای مبحث نوزدهم

۹٫ بررسی اقلیمی ابنیه سنتی ایران – دکتر وحید قبادیان – انتشارات دانشگاه تهران

۱۰٫ برنامه ریزی انرژی در ایران – دکتر شاهین حیدری – انتشارات دانشگاه تهران

۱۱٫ آسایش در پناه معماری همساز با اقلیم – دکتر محمود رازجویان – انتشارات دانشگاه شهیدبهشتی

۱۲٫ گرمایش، سرمایش، روشنایی – نربرت لکنر – انتشارات دانشگاه هنر اسلامی تبریز

۱۳٫ طبقه بندی تجهیزات و سیستم ها – محمدرضا سلطاندوست – ناشر: یزدا

۱۴٫ تاسیسات مکانیکی برای دانشجویان معماری – محمدرضا سلطاندوست – ناشر: یزدا

۱۵٫ مبانی فیزیک ساختمان ۱ (آکوستیک) – دکتر زهرا قیابکلو – انتشارات جهاد دانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر

۱۶٫ مبانی فیزیک ساختمان ۲ (تنظیم شرایط محیطی) – قیابکلو

۱۷٫ مبانی فیزیک ساختمان ۳ (روشنایی الکتریکی) – قیابکلو

۱۸٫ جزوه نور – دکتر زهرا قیابکلو – دانشگاه تهران

۱۹٫ تاسیسات ساختمان – رشته نقشه کشی معماری – شاخه آموزش فنی و حرفه ای – شرکت چاپ و نشر کتاب های درسی ایران

۲۰٫ درک رفتار سازه ها – ترجمه دکتر محمود گلابچی – انتشارات دانشگاه تهران

۲۱٫ سازه در معماری – ترجمه دکتر محمود گلابچی – انتشارات دانشگاه تهران

۲۲٫ معمار، مهندس، ساختار – ترجمه دکتر محمود گلابچی – انتشارات دانشگاه تهران

۲۳٫ سازه های مشبک فضایی – ترجمه دکتر محمود گلابچی – انتشارات دانشگاه تهران

۲۴٫ سیستم های ساختمانی آینده – ترجمه دکتر محمود گلابچی – انتشارات دانشگاه تهران

۲۵٫ ساختمان ها چگونه عمل می کنند – ترجمه دکتر محمود گلابچی و دکتر کتایون تقی زاده – انتشارات دانشگاه تهران

۲۶٫ فناوری های نوین ساختمانی – تالیف دکتر محمود گلابچی ودکتر حامد مظاهریان – انتشارات دانشگاه تهران

۲۷٫ استاتیک کاربردی – تالیف دکتر محمود گلابچی – انتشارات دانشگاه تهران

۲۸٫ مقاومت مصالح کاربردی – تالیف دکتر محمود گلابچی – انتشارات دانشگاه تهران

۲۹٫ سازه به مثابه معماری – ترجمه دکتر محمود گلابچی، احسان سروش نیا

۳۰٫ طراحی لرزه ای برای معماران – ترجمه دکتر محمود گلابچی

۳۱٫ ساختمان های فولادی – دکتر محمود گلابچی

۳۲٫ ساختمان های بتنی – دکتر محمود گلابچی

۳۳٫ پل های ایران و جهان – دکتر محمود گلابچی

۳۴٫ پوسته ها و سازه های ورق تاشده – دکتر محمود گلابچی

۳۵٫ سازه های پارچه ای کششی – دکتر محمود گلابچی

۳۶٫ نانوفناوری – گلابچی

۳۷٫ مبانی سازه برای معماران – گلابچی

۳۸٫ معماری دیجیتال – گلابچی

۳۹٫ جزئیات ارتقادهنده معماری- دکتر گلابچی، احسان سروش نیا

۴۰٫ طبیعت، منبع الهام – دکتر گلابچی

۴۱٫ سازه های ساختمان بلند – ولف گانگ شولر – ترجمه دکتر حجت الله عادلی – انتشارات دهخدا

۴۲٫ جزئیات معماری ساختمان های آجری (نشریه ۹۲) – انتشارات سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور

۴۳٫ آیین نامه طراحی ساختمان ها در برابر زلزله (استاندارد ۸۴-۲۸۰۰) مرکز تحقیقات ساختمان و مرکز

۴۴٫ مشخصات فنی عمومی کارهای ساختمانی (نشریه ۵۵) – انتشارات معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور

۴۵٫ مصالح ساختمانی – سام فروتنی

۴۶٫ مصالح ساختمانی – سید محمدحسن کزازی – انتشارات پوران پژوهش

۴۷٫ عناصر و جزئیات – سید محمدحسن کزازی – انتشارات پوران پژوهش

۴۸٫ عناصر و جزئیات – رشته نقشه کشی معماری – شاخه آموزش فنی و حرفه ای – شرکت چاپ و نشر کتاب های درسی ایران

۴۹٫ مصالح ساختمانی – رشته نقشه کشی معماری – شاخه آموزش فنی و حرفه ای – شرکت چاپ و نشر کتاب های درسی ایران

درس تاریخ و مبانی نظری:

۵۰٫ سبک شناسی معماری ایرانی – دکتر محمدکریم پیرنیا – انتشارات سروش دانش

۵۱٫ معماری اسلامی – دکتر محمدکریم پیرنیا

۵۲٫ معماری ایران در دوره اسلامی – محمدیوسف کیانی

۵۳٫ معماری جهان – محمد ابراهیم زارعی – انتشارات فن آوران

۵۴٫ معماری غرب (از عهد باستان تا مکتب شیکاگو) – امیر بانی مسعود

۵۵٫ از زمان و معماری – منوچهر مزینی – انتشارات شهیدی

۵۶٫ معماری معاصر غرب – وحید قبادیان

۵۷٫ فضا، زمان، معماری – گیدئون

۵۸٫ معماری شهرسازی قرن بیستم – ویتوریو مانیاگو لامپونیانی – ترجمه لادن اعتضادی – نشر بهشتی

۵۹٫ مجموعه کتاب های بنه ولو

۶۰٫ پست مدرنیته و معماری – امیر بانی مسعود

۶۱٫ معماری معاصر ایران – امیر بانی مسعود – انتشارات هنر و معماری

درس درک عمومی معماری:

۶۲٫ معماری: فرم، فضا و نظم – فرانسیس د. ک. چینگ

۶۳٫ زیبایی شناسی در معماری – یورگ گروتر

درس درک عمومی منظر:

۶۴٫ جزوه تاریخ معماری منظر – دکتر لادن اعتضادی – دانشگاه شهید بهشتی

۶۵٫ جزوه منظر – دکتر منصوری – دانشگاه تهران

۶۶٫ باغ های ایرانی و کوشک های آن – دونالد ویلبر – ترجمه مهین دخت صبا – بنگاه ترجمه و نشر کتاب

۶۷٫ باغ ایرانی : حکمت کهن، منظر جدید – انتشارات موزه هنرهای معاصر تهران

۶۸٫ طراحی باغ و پارک – غزاله روحانی

۶۹٫ کنکورهای سال های گذشته معماری برای تمامی دروس

*منابع بسیار مهم

*منابع مهم

اگر معماری راحت سازی فضای زیستی انسان‌ها است معماری داخلی اخص این موضوع است. اگر کلیت یک بنا را یک اثر معماری بنامیم،‌ انتظام هنری پوسته‌های درون کالبدی آن بنا به مراتب سهم بیشتری از انتظام پوسته‌ای آن بنا دارند.
این علم خصیصه‌های عملکردی و تأثیر ابزار بر انسان است که فارغ‌التحصیلان آن رابطه نظم و عملکرد آن در طبیعت و حیات انسانی و انتظام هنری پوسته‌های درون زیست کالبدی بناها را به صورت علمی در طراحی اجرا می‌کنند.
فارغ التحصیلان رشته معماری داخلی در طراحی پوسته‌های درون زیست فضاهای مردمی از جمله فروشگاه‌ها،‌ هتل‌ها،‌ منازل،‌ بیمارستان،‌ فرودگاه،‌ مسجد و… حتی بناهای با سازه سبک،‌ پارک‌ها،‌ نمایشگاه‌ها،‌ یادبود و… با دید نظم،‌ صرفه‌جویی در فضا با دید اقتصادی به طراحی خواهند پرداخت.

دوره کارشناسی ارشد مطالعات ایران به بازنگری و تعمق در پیشینه تاریخی معماری، شهر و شهرنشینی ایران و بسط و تعمیق دانش موجود در این زمینه می‌پردازد. بدیهی است در توضیح و تبیین مشخصات معماری و شهر به عنوان فضای زیست ایرانی در دوره‌های مختلف علاوه بر پرداخت به سکونتگاه‌ها و بناها، به شئونات دیگر زندگی انسان همانند فرهنگ، هنر، تاریخ و… پرداخته می‌شود.
هدف از برگزاری دوره کارشناسی ارشد مطالعات معماری ایران تربیت پژوهشگر تاریخ معماری، بسط و گسترش دانش در زمینه تاریخ پرافتخار معماری ایران است.
فارغ‌التحصیلان این دوره می‌توانند به عنوان پژوهشگر تاریخ معماری و شهرسازی ایران در مراکز پژوهشی مرتبط اعم از دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی، سازمان میراث فرهنگی، گروه‌های باستان‌شناسی اشتغال داشته باشند یا به عنوان مدرس تاریخ معماری و شهرسازی در دانشگاه‌ها به امر تدریس بپردازند و یا به عنوان مشاور در گروه‌های علمی، طراحی معماری و شهرسازی به کار اشتغال ورزند.

دوره کارشناسی ارشد مهندسی معماری اسلامی، رسالت کشف حقایق تاریخی، تمدن و سرایت فرهنگی ایران در دوران پس از اسلام و تربیت معماران آشنا به این مباحث جهت ایجاد طراحی، آشنا به معماری ایران و شناخت مفاهیم علمی معماری اسلامی تدوین شده است. در این دوره دانش معماران در زمینه معماری اسلامی بسط و تعمیق داده می‌شود تا فارغ‌التحصیلان این گرایش به عنوان پژوهشگر معماری اسلامی، طراح در پروژه‌های فرهنگی، همکاری با مهندسین مشاور معماری، مدرس تاریخ معماری اسلامی و در سایر زمینه‌های مختلف معماری اسلامی حضور داشته باشند.

معماری منظر شاخه‌ای از معماری است که با سازماندهی زمین و ساختمان‌ها برای استفاده و بهره‌مندی انسان سروکار دارد و به فضای بیرونی- چه از دیدگاه محیط زیست و طبیعت، چه از دیدگاه رابطه آن با زندگی انسان و چه از دیدگاه هنر و زیبایی‌شناسی- می‌پردازد. این دانش سعی در درک ارزش‌ها و زیبایی‌های طبیعت و سرزمین‌ها و تفاوت‌ها و قابلیت‌های محیط دارد تا در قالب طرح و نگرشی نو، راهکارهای استفاده بهینه از آن و چگونگی تجدید حیات محیط را در مقیاس خرد و کلان جستجو کند. این تخصص یک تخصص بین رشته‌ای است که ریاضیات، علوم، مهندسی، هنر، تکنولوژی، علوم اجتماعی، سیاست و فلسفه را شامل می‌شود. فعالیت یک معمار منظر می‌تواند از طراحی پارک ملی تا طراحی فضای باز برای شرکت‌های تجاری بزرگ، از طراحی یک محوطه مسکونی تا طراحی زیرساخت‌های شهری و مدیریت زمین‌های بکر و احیاء اراضی مخدوش شده مثل معادن یا محوطه‌های دفن زباله را در برگیرد. معمار منظر بر روی انواع ساختارها و فضاهای بیرونی اعم از کوچک و بزرگ، روستایی و شهری با مصالح نرم و سخت و مسائل هیدرولوژیکی و اکولوژیکی متفاوت فعالیت می‌کند.

حوزه فعالیت معمار منظر را می‌توان در حیطه‌های زیر خلاصه کرد:

برنامه‌ریزی برای توسعه‌های جدید از لحاظ فرم و مقیاس

طراحی منظر خیابان‌ها و زیر‌ساخت‌های عمومی شهری

طراحی محوطه برای مدارس، دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، هتل‌ها و…

طراحی پارک‌های عمومی، پارک‌های موضوعی و فضاهای ورزشی

طراحی محوطه‌های مسکونی، شهرک‌های تجاری و صنعتی

برنامه‌ریزی برای ساخت بزرگراه‌ها، ساختارهای حمل و نقل، پل‌ها و تونل‌ها

طراحی فضاهای شهری، میدان‌ها و پیاده‌راه‌ها

طراحی منظر راه‌ها

سازماندهی بازسازی‌های شهری

ساماندهی مناظر طبیعی، تاریخی و توریستی

حفاظت از باغ‌های تاریخی

برنامه‌ریزی ساخت مخازن، سدها، نیروگاه‌ها و صنایع بزرگ

ارزیابی محیط و منظر، ارائه طرح برای مدیریت سرزمین و آمایش آن

در یک جمع‌بندی کلی می‌توان گفت که معماری منظر؛ هنر و علم تحلیل، برنامه‌ریزی، طراحی، مدیریت، محافظت و ترمیم زمین است. طراحی منظر و محیط، فرآیند آگاهانه‌ سازماندهی، برنامه‌ریزی و ایجاد تغییرات فیزیکی در محیط و منظر است. این فرآیند شامل سازماندهی فیزیکی محیط و منظر و طراحی مکان‌هاست. نقش اجتماعی معماری منظر؛ افزایش کیفیت زندگی، کاهش تنش و توجه به سلامت و رفاه انسان و بوم است و در این راستا دو مفهوم “پایداری” و “مکان” را مطرح می‌سازد که اولی به توانایی محیط و منظر برای زنده ماندن، جلوگیری از نابودی محیط و منظر و کاهش کیفیت منابع و دومی به توانایی یک فضا برای برانگیختن تصاویر ذهنی مطلوب و به خاطر سپردن آنها در دوره‌های طولانی زمان اطلاق می‌شود.

مخروط دید رو دستکاری کردین؟
دکمه Z رو که بزنید، قبل از اینکه هر کار دیگه ای انجام بدید می تونید با دادن عدد (با واحد درجه) میزان باز و بسته بودن مخروط دید رو تنظیم کنید. به صورت پیش فرض ۳۵ درجه ست. بعد از زدن Z پایین سمت راست در قسمت Measurements می تونید ببینید مخروط دید چند درجه ست

دوره کارشناسی ارشد (ناپیوسته) بازسازی، دوره‌ای از تحصیلات تکمیلی است که مجموعه‌ای هماهنگ از فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی را در بر می‌گیرد. دانشجویان کارشناسی ارشد ضمن شناخت علمی مفاهیم و آشنایی با ادبیات بلایا و علل وقوع سوانح طبیعی و حوادث انسان‌ساز، با مقوله بحران در سه مقطع پیش از وقوع، هنگام سانحه و پس از آن آشنا شده و به مقولات اساسی، بازسازی می‌پردازند. تأکید اصلی دوره بر موضوع تحول و دگرگونی مجتمع‌های زیستی به عنوان مفهومی پویا بوده که مجموعه‌ای از فرآیند فعالیت‌های جامعه‌شناسی، روانشناسی، اقتصادی، فنی، ساختمانی و زیست محیطی را شامل می‌گردد. در این میان به مقوله مهم تأمین سرپناه پس از سانحه، چه در زمان امداد اولیه و تحت عنوان اسکان اضطراری چه در قالب دوران سامان‌دهی و با نام اسکان موقت و چه در هنگام بازسازی و اسکان دائم توجه ویژه مبذول می‌شود. واضح است که کاهش اثرات خطرات سوانح در شهر و روستا با توجه به اصل «پیشگیری بهتر از درمان است»، نیز موردنظر بوده و مباحث مقاوم‌سازی چه در ارتباط با بناهای موجود و چه در مورد ساختمان‌های تخریب شده، از دیگر محورهای دوره محسوب می‌شود. باید خاطر نشـان ساخت که در«گردونه از امداد تا توسعه»، کلیه فعالیت‌های صورت گرفته در زمینه تأمین سرپناه، می‌بایست با توجه به اثرات درازمدت آن در جوامع آسیب دیده مورد مطالعه قرار گرفته و شاخص‌های توسعه همراه با اصل جوابگویی و یا مسئولیت‌پذیری در گردونه مزبور مورد توجه خاص قرار گیرد. از آنجائیکه نگرش دوره به مقوله سرپناه پس از سانحه به عنوان یک فرآیند پویا و نه یک محصول ایستا می‌باشد، بررسی سایر موضوعات فنی، اقتصادی، فرهنگی، زیست محیطی، روانشناسی، اجتماعی و سیاسی، رشته مزبور را به یک دوره آموزشی – پژوهشی میان رشته‌ای مبدل می‌سازد. اگر چه تاکنون بیش از ۴۰ نوع سانحه طبیعی در جهان رخ داده است و از این تعداد در حدود ۳۱ نوع آن در این کشور حادث شده است، لیکن با توجه به اهمیت و وقوع مکرر دو سانحه غالب در کشور یعنی زلزله و سیل، برنامه دوره حاضر صرفاً بر روی این دو سانحه متمرکز شده است .به منظور ایجاد آمادگی بیشتر دانشجویان دوره، در بخش دروس جبرانی یک کارگاه مقدماتی و در قسمت دروس اجباری، سه کارگاه بازسازی ۱ و ۲ و ۳ (روستا، شهر و منطقه) به صورت تحقیقات میدانی و مطالعات موردی پیش‌بینی شده است. بر این اساس، دانشجویان در مناطق سانحه دیده ضمن مواجهه مستقیم با مصادیق بازسازی، به تقویت قدرت برخورد منطقی و مناسب، در شرایط اضطراری و پس از آن می‌پردازند. این تمرین‌ها دانشجویان را برای انجام پایان‌نامه‌ای مرتبط با موضوع بازسازی که با تأکید بر مطالعات میدانی انتخاب می‌شود، آماده می‌سازد.

ضرورت و اهمیت دوره: با توجه به موقعیت قرارگیری فلات ایران بر روی کمربند زلزله و نظر به تنوع آب و هوایی آن، این کشور یکی از شش سرزمینی است که بیشترین تلفات انسانی و خسارات مالی ناشی از بلایا را تجربه کرده است. اگر چه تعداد گزارش‌های فنی، زمین‌شناسی، زلزله‌شناسی و ژئوتکنیک کم نمی‌باشد، ولی تحقیقات پیرامون آثار درازمدت بازسازی سکونتگاه‌های شهری و روستایی که قابلیت طرح علمی و کاربردی از دیدگاه‌های معماری، شهرسازی، علوم اجتماعی و روانشناسی را داشته باشند. انگشت شمارند و در این زمینه خلاء فراوانی وجود دارد.

نقش و توانایی فارغ‌التحصیلان: فارغ‌التحصیلان قابلیت‌های لازم را خواهند داشت تا با شناخت مقولات بازسازی دانش لازم در زمینه بازسازی سکونتگاه‌های شهری و روستایی را در ابعاد گوناگون کسب نموده و نظرات کارشناسی خود را به مراجع ذیربط پیشنهاد دهند و پس از آن به برنامه‌ریزی، مدیریت، طراحی و ارزیابی بپردازند. افراد مزبور به مثابه مدیران و هماهنگ‌کنندگان تربیت شده قادرند براساس روش‌های علمی، کارشناسان رشته‌های موردنیاز را گردهم آورده و با تقسیم وظایف در هنگام وضعیت اضطرار و با برنامه زمان‌بندی مشخص به امور سامان‌دهی و بازسازی بپردارند. در حال حاضر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی عهده‌دار انجام امور بازسازی در کشور است که مراحل اسکان موقت و دائم را نظارت و اجرا می‌نماید. سازمان‌های دیگری از جمله جمعیت هلال احمر، استانداری‌ها و ستاد حوادث غیرمترقبه وزارت کشور نیز عهده‌دار امدادرسانی اضطراری و تشکیلاتی در هنگام سوانح هستند. همچنین شهرداری‌ها و اکثر وزارتخانه‌ها با استقرار دفاتری با عنوان اتاق بحران، موظفند که در هنگام وقوع سانحه به یاری منطقه آسیب دیده بشتابند. افراد فارغ‌التحصیل این رشته بصورت‌های اجرائی، عملیاتی و پژوهشی قادر خواهند بود که هنگام سانحه در فرآیند ساماندهی و بازسازی شرکت نمایند. افراد مذکور می‌توانند به تبیین رابطه منطقی میان قبل و پس از سانحه در گردونه از امداد تا توسعه پرداخته و به دنبال برقراری مجدد تعادل محیط مصنوع و توسعه آن، از طریق بکارگیری و تفکیک مراحل سه گانه پس از سانحه باشند.

درساختار جدید رشته معماری که بصورت کارشناسی ارشد ناپیوسته درآمده است، سطح کارشناسی به تربیت معمارانی با کارآیی عمومی حرفه ای اختصاص دارد. در برنامه ریزی این دوره نکاتی چند مد نظر بوده است که ذکر آنها در این مقدمه به اجرای هماهنگ تر برنامه در مدارس مختلف یاری می رساند.
برای جبران عدم آمادگی پذیرفته شدگان دوره که ناشی از نارسایی آموزشهای هنری و فنی پیش از دانشگاه و همینطور ساز و کارهای گزینش سراسری دانشجو است وعملاً باعث تقلیل بازدهی آموزش می شود، یک دوره نیسماله به عنوان پیش نیاز پیش بینی شده است این دوره نیسماله نقش پیش سازماندهنده را که از نظر علمی به عنوان عاملی تسهبل کننده در فرآیند یادگیری معنی دار شناخته می شود، در آموزش ایفا می کند. هدف این دوره عبارتست از دادن یک دوره نمای کلی از رشته به دانشجویان ورودی و آماده نمودن انها برای درک و جذب محتوای آموزشی رشته که ماهیتاً با آموزشهای دبیرستانی تفاوت اساسی دارد. از این رو تقویت تخیل، تجسم فضایی و مهارتهای بیانی و پی ریزی و تقویت قدرت خلاقیت و اعتماد بنفس محورهای اصلی این دوره را تشکیل میدهند. این محورها در قالب سه درس کارگاهی درک و بیان محیط، هندسه کاربردی و مصالح و ساخت، سازماندهی شده اند ارائه این دروس بترتیبی برنامه ریزی میشود که حداقل دو روز متوالی در هر هفته انحصاراً در اختیار یک زمینه درسی و تجربی قرار گیرد. تا دانشجویان بتوانند بطور پیوسته روی آن زمینه متمرکز شوند و در صورت لزوم، فارغ از مشکل تعدد و تداخل ساعات دروس، به سفر و کارگاهی فشرده توام با مشاهده و مباحثه بپردازند. بهمین دلیل لازم است در هر هفته ۴ روز متوالی (دو روز متوالی برای هر درس) در اختیار این کارگاهها قرار داشته باشد.
در کارگاه درک و بیان محیط علاوه بر تمرین طراحی به تعبیری تمرین نگاه کردن ودرک محیط و نیز هماهنگی چشم و دست و ذهن است، جلسات بحث و گفتگوی آزاد نیز برگزار میشود که درآنها، با روشی فطری و فارغ از جنبه های علمی اطلاعاتی، مشاهده، برداشت و فهم محیط با نگاهی آیه بین و معنا یاب دنبا میشود. هدف این جلسات آشنا ساختن دانشجویان با کلیت آن چیزی است که همه دانشها و مهارتهای که بعداً میاموزند، در جهت طراحی، ساماندهی و معنی دادن به آن باید بکار آیند.
دروس کارگاههای فوق با دو درس بیان معماری (۱) و (۲)، یک درس هندسه مناظر و مزایا ودو کارگاه مقدمات طراحی و معماری (۱) و (۲) دنبال می شود و این مجموعه دانشجو را به آستانه توان طراحی معماری هدایت می کند.
سلسله تمرینات کوتاه مدت ارائه شده در دو کارگاه مقدمات طراحی معماری، دانشجو را با عوامل کالبدی و عوامل مفهومی معماری آشنا نموده به فهم و تجربه نحوه تاثیر آن عوامل در فرآیند طراحی یاری می رساند.
تمرینهای طراحی این دو کارگاه در عین بسیط و ساده بودن جنبه انتزاعی ندارند و موضوع و بستر همه آنها بنحوی با فضای معماری مرتبط است و بلکه سعی خواهد شد که ابتدای هر تمرین بازدید از یک مصداق واقعی معماری مرتبط با موضوع آن تمرین باشد.
در ادامه تمرینات دو کارگاه یاد شده و پس از کسب آشنائیها و مهارتهای اولیه لازم برای ایجاد، پرورش و ارائه یک فکر طراحی، اولین پروژه جامع یعنی طرح معماری (۱) ارائه می گردد که با چهار پروژه دیگر در نیسمالهای متوالی دنبال می شود. مجموعه این پنج پروژه جامع یعنی طرح معماری(۱) ارائه می گردد که با چهار پروژه دیگر در نیمسالهای متوالی دنبال می شود. مجموعه این پنج بدنه اصلی آموزش، تجربه و تمرین طراحی معماری را تشکیل می دهد.
هر یک از پنج پروژه جامع ضمن توجه به مجموعه عوامل موثر بر معماری، روی یک یا چند بعد، اعم از ابعاد موضوعی، عملکردی معنای و بیانی، تاکید ویژه دارد.
دانشجو در طرح معماری (۱) به طراحی یک مجموعه با عملکردهای ساده می پردازد که درآن از وی انتظار می رود ضمن توجه اجمالی به عوامل موثر بر طرح، به صحت ترکیب دست یابد. دراینجا اگر به مقایسه ای میان معماری یا ساختار دستوری درست است. مرحله ای کاملاً ضروری است پس از ورودبه عرصه ادبیات.
طرح معماری (۵) که مجموعه ای با حدود ۴۰ خانوار است، پیچیدگی روابط همسایگی، تاسیسات و تجهیزات مجموعه، ضوابط و اصول شهرسازی ناظر بر مجموعه سازی، فنون ساخت، جنبه های فرهنگی اجتماعی و معنایی معماری در جامعیتی تفصیلی مورد توجه و تاکید خواهد بود. بدین ترتیب دو پروژه (۲و۵) از مجموع پروژه های پنجگانه دوره بدلیل اهمیت امر مسکن روی این موضوع متمرکز است.
طرح معماری (۳) به لحاظ موضوع به آندسته از فضاهای اجتماعی و فرهنگی می پردازد که درآنها ابعاد هنری و بیانی معماری و همچنین عوامل فرهنگی- اجتماعی در راس عوامل تاثیر گذار بر طراحی قرار دارد. در همین راستا جزئیات داخلی نیز در این طرح مورد تاکید خواهد بود.
طرح معماری(۴) با انتخاب یک فضای عمومی با عملکرد پیچیده و متنوع توجه و دقت نظر دانشجو روی ضوابط و محدودیتهای عملکردی، صحت و کیفیت ترکیب معماری و پاسخگویی همزمان و صحیح به عملکردها، سازه و تاسیسات و بالاخره تمرین جامعیت تفصیلی در یک معماری ویژه را هدف قرار می دهد.
بالاخره طرح نهایی بعنوان جمعبندی یافته های پروژ ه های قبل دروس نظری، یک پروژه جامع است که الزاماً تهیه کامل نقشه های اجرایی یعنی حل مسائل معماری، سازه وتنظیم شرایط محیطی و هماهنگی اینها با هم پیش می رود. حجم این پروژه لازم است در محدوده ای باشد که امکان تهیه کلیه نقشه های اجرایی آن تا مرحله جزئیات در مدت زمان حداکثر دو نیمسال امکانپذیر باشد. اندازه و مقیاس پروژه های پنجگانه به تناسب اهداف و مقاصد خاص هر یک ازآنها تعیین می گردد.
آنچه ازجامعیت پروژه های طراحی انتظار می رود اینست که دانشجو باسرنخهای دانشهای مورد نیاز طراحی که در واقع محتوای سایر دروس دوره است روبرو گردد وبنوعی نیاز به یادگیری مباحث آن دروس افزایش یابد. از طرف دیگر لازم است محتوای آن دروس نیز حتی المقدور توام با مشاهده، تمرین های عملی و پروژه های طراحی از طرف دیگر را، که برای کارآمد آموزش معماری ضرورت حیاتی دارد، میسر خواهد کرد.
نکته اخیر ناظر به یکی از دیرپاترین مشکلات و نارساییهای آموزش معماری یعنی عدم ارتباط متقابل زنده بین دروس نظری و کار طراحی است بدان معنا که دانشجو قادر نیست بین مطالب پراکنده ای که دروس متعدد ارائه می شود با توقع و انتظاری که خود ودیگران از او دارند تا در کاگاه طراحی باصحت و قوت طراحی کند. ارتباط معنی داری برقرار نمایدو گویی هر درس برای خود و داستان مستقلی است که با امتحانی مستقل و نمره ای مجزا در کارنامه خاتمه می باید.
آنچه که لازم است توسط مدیران گروه معماری و هماهنگ کنندگان آموزش دانشکده ها و همچنین مدرسان دروس نظری و پروژه های فراتر از برنامه آموزشی مورد توجه ودقت قرار گیرد، این معناست که تاثیر و تاثر بین دروس و پروژه ها و روابط زنده بین آنها لازمه و شاخصه اجرای موفق برنامه آموزش معماری است. زنجیره روابطی که در صورت ایجاد هم انگیزه یادگیری را در دانشجویان افزایش می دهد و هم به کاربردی ترین مطالب دروس و ارتقای کیفیت پروژه ها کمک می کند. طراحی امری خلاقه است و باید باور داشت که آموزش آن نیز که با شکوفایی استعداد خلاقه سروکار دارد خود امری خلاقه است و در شیوه های ارتباط با دانشجو نیاز به کار مستمر خلاق از سوی مدرسان و برنامه ریزان دارد. در راستای فوق چند توصیه محوری درحد ظرفیت این نوشتار که تنها در پی تعریف رشته است ذیلاً ارائه می گردد بدیهی است تحقیق اهداف فوق در گرو تجربه های عملی و خلاق گروه های آموزش مدارس مختلف و در واقع ملاک ارزشیابی میزان توفیق آنهاست.
۱- دروس ارائه شده مجموعه هایی هستند از اصول، مبانی، قواعد، ملاکها، ودیدگاهها درزمینه فنی و فرهنگی علی الاصول مرتبط با همکاری، که در بهترین صورت انتظار می رود در کیفیت عمل دانشجو هنگام تصمیم گیری طراحانه موثر افتند. مطالعات وتجربیات علمی طولانی در امر یادگیری ناظر به این واقعیت است که یادگیری اصول و مبانی هر علم هنگام کاربرد آنها یعنی زمانی که آن اصول در جریان زنده و پویای خود قابل مشاهده هستند، ذهن یادگیرنده را بیشتر قادر میسازد که آنها را در موقعیت متفاوت آینده به کار گیرد. در این رهگذر پیشنهاد می شود در ارایه دروس نظری به ویژه دروسی که قرار است مستقیماً در خدمت ارتقای قدرت طراحی قرار گیرند تا حد امکان از تمرینهای موردی معطوف به کاربرد موضوعات درس و یا لااقل از مثالهای عملی که معرف ارتباط موضوعات درس با طراحی باشند سود جسته شود.
۲- تنظیم زمان ارایه وارتباط وهمکاری مدرسان هر پروژه طراحی و دروسی که با اهداف خاص آن پروژه مرتبط هستند( به عنوان مثال دروس مربوط به سازه، در کنار پروژه های طراحی که می خواهند روی ارتباط سازه و معماری تاکید داشته باشد) از جمله تدابیری است که می تواند توسط مدیران گروه و به خصوص هماهنگ کننده های برنامه زمانبدی ارایه واحدها در دانشکده های مجری استفاده گردد. کلاً یکبارچه دیدن برنامه از سوی مدیران گروه می تواند مبنا و منشاء طرح راهبردی خلاق در این زمینه باشد.
۳- جامعه دین پروژه های وتوجه دادن دانشجو به همه ابعاد و عوامل موثر بر طراحی از سوی مدرسان راهنمای پروژه ها می تواند در نشان دادن سرنخ دانشهای که در دروس مختلف ارایه می شود موثر باشدو از این راه به پاسخگویی این سوال دانشجویان که باید فلان درس را بخوانیم کمک کند. البته آن دسته از عوامل و عناصر طراحی که در هر پروژه قرار است مورد تاکید خاص قرار گیرد بهتر است موضوع مشارکت مدرسان دروس مربوطه در فرآیند راهنمایی و قضاوت آن پروژه ها قرار گیرند. از این راه به طبیعت بین رشته ای و جامع الابعاد معماری نیز که دانشجو در زندگی حرفهای آینده خود با آن روبه رو خواهد بود بهتر می توان نزدیک شد.
۴-فرآیند و شیوه های طراحی، موضوع تحقیقات و بحث و جدلهای دامنه داری در چهار دهه اخیر بوده است . حاصل این جریان نظریه ها و تجربیات متنوعی است که می تواند در کارگاههای طراحی مورد اشاره واقع گردد. البته از بحث فوق نباید انتظار داشت که به این سوال دانشجویان (بویژه سالهای نخست) که « طراحی را از کجا شروع کنیم و چگونه پیش ببریم؟ پاسخی ساده و قطعی بدهد، اما آنچه مسلم است در مطمئن کردن ایشان به اینکه برای طراحی راهها و روشهای بسیار متنوعی می شود اتخاذ کرد که بسته به نوع پروژه و حتی سلیقه طراح می تواند تغییر کند مفید و موثر است. دانشجو باید دریابد که وی به عنوان طراح می بایست به تدریج راه و روش خاص خودش را برای طراحی سازمان می دهد.درک اینکه نه فقط هرمساله طراحی یک پاسخ منحصر به فرد ندارد( به خلاف مسایل ریاضی) بلکه راه رسیدن به پاسخ نیز در طراحی یگانه نیست، در دانشجو اعتماد به نفس لازم برای تکیه بر خلاقیتهای فطری ودانش و تجربه اکتسابی خود را ایجاد خواهد کرد. حصول چنین اعتمادبه نفسی را که لازمه شکوفایی خلاقیت است، بتوان مهمترین وظیفه پروژه های طراحی دریافت دروس دوره آموزش معمار دانست.
طول دوره تحصیل
دوره کارشناسی مهندسی معماری باطرح نهایی حداقل چهار سال به طول می انجامد. پیش از شروع دوره یک نیمسال به عنوان پیش نیاز ارائه می گردد که جزو سنوات تحصیل به حساب نمی آید ولی ۸ واحد آن جزو واحدهای دوره محسوب می گردد. فارغ التحصیلان دوره کارشناسی مهندسی معماری می توانند در دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته ادامه تحصیل دهند.
تعداد واحدها
تعداد کل واحدهای درسی دوره۱۴۰ واحد به شرح زیر است:
۱- دروس عمومی ۲۰ واحد
۲- دروس پایه ۲۹واحد
۳- دروس اصلی ۶۰ واحد
۴- دروس تخصصی ۲۷ واحد
۵- دروس اختیاری ۴ واحد
کل ۱۴۰ واحد
نقش و توانایی یا کارایی
فارغ التحصیلان این دوره براساس توانائیهای که در روند آموزش کسب نموده اند می توانند در زمینه های زیر ایفای نقش کنند.
۱- طراحی (تک بنا یا مجموعه زیستی کوچک)، از طرحهای اولیه تا مراحل کار و طراحی اجزاء و عناصر تشکیل دهنده بنا این زمینه از کار معمار در حقیقت وظیفه محوری او را تشکیل می دهد.
۲- همکاری با گروه مهندسان مشاور معماری در جهت توسعه طرحها و تهیه نقشه های معماری مراحل یک و دو
۳- نظارت بر صحت انجام کار درعملیات اجرایی ساختمان
۴- مشارکت درمدیریت اجرایی پروژه های معماری
۵- عضویت در کادر فنی شهرداریها و سازمانهای مشابه
۶-تدریس در دوره های کاردانی و همینطور دبیرستانهای فنی حرفه ای و کاردانش دانش آموزان و پرورش
ضرورت و توانایی
نیازهای رو به روز کشور در عرصه ساخت و ساز کیفیت بخشیدن و صحت عمل دراین زمینه در گرو تربیت کارشناسائی است که بتوانند نیازهای یاد شد را در جهات فوق برآورده سازند.
بدیهی است سوق دادن آموزش به سمت جوابگویی هر چه بیشتر به نیازهای واقعی و صالح جامعه و آشنایی دانشجویان با فرهنگ خودی و صحیح معماری و سلامت به سلایق مردم میتواند به هدف فوق کمک موثر نماید.
چارت درسی زیر صرفا جنبه پیشنهادی دارد. انتخاب واحد باید با نظر و تائید استاد راهنما صورت گیرد. در غیر این صورت هیچ مسوولیتی متوجه مسوولیت سایت دانشگاه نخواهد بود

برنامه درسی مقطع کارشناسی رشته مهندسی معماری

خیر کد درس نام درس (اختیاری) نوع
ترم ۱
۱ ۲۳۲۱۰۰۰۶ ریاضیات وآمار خیر اصلی
۲ ۲۳۲۱۰۰۱۷ درک بیان و محیط خیر اصلی
۳ ۲۳۲۱۰۰۲۸ هندسه کاربردی خیر اصلی
۴ ۲۳۲۱۰۰۳۹ مصالح ساختمانی خیر اصلی
ترم ۲
۵ ۲۳۲۱۰۰۴۰ کارگاه مصالح ساخت خیر اصلی
۶ ۲۳۲۱۰۰۵۱ مقدمات طراحی معماری ۱ خیر اصلی
۷ ۲۳۲۱۰۰۶۲ بیان معماری ۱ خیر اصلی
۸ ۲۳۲۱۰۰۷۳ هندسه مناظر و مرایا خیر اصلی پیش نیاز
۹ ۲۳۲۱۱۰۰۹ ایستایی خیر اصلی پیش نیاز

رسالت اصلی رشته معماری ،طراحی ساختمان های مفید ، زیبا و اصیل و ساماندهی به محیط مصنوع و شکل دهی به فضای زندگی انسان در توازن با طبیعت متناسب با ارزش ها و شرایط فرهنگی ، اجتماعی ، اقتصادی و فنی جامعه است .
معماری در هر عصر گویای نحوه زندگی اجتماعی ، سیاسی،اقتصادی مردم آن سرزمین می باشد و به همین دلیل برای آگاهی از آنچه در آن مکان گذشته است به مطالعه معماری آن زمان می پردازند.
معماری ضمن اینکه یک رشته فنی مهندسی است ، در عین حال تخصصی مرتبط با شرایط فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی جامعه است . به همین جهت آموزش در رشته معماری به عنوان یک تخصص چند رشته ای شامل مباحث فنی و مهندسی می شود ، همینطور بر خلاقیت ، ذوق هنری و بنیان های زیبایی شناسی و مهارت های حرفه ای تکیه دارد و نیز از مباحث علوم اجتماعی ، اقتصادی و روانشناسی بهره می گیرد.
متخصص این رشته فردی است چند بعدی و دور اندیش ، با ذهنی خلاق و تفکری نظام مند و همراه با مهارت های حرفه ای مناسب. در این راستا متخصص این رشته مسائل مطرح در حوزه معماری را به درستی تحلیل و ارزیابی کرده ، اطلاعات مورد نیاز را جمع آوری ، پالایش و سازمان داده ، آنها را در طراحی ساختمان ها و فضای دلنشین و زیبا بکار می بندد به طوریکه کیفیت زندگی افراد جامعه به صورت روز افزون بهبود یابد .

مخروط دید رو دستکاری کردین؟
دکمه Z رو که بزنید، قبل از اینکه هر کار دیگه ای انجام بدید می تونید با دادن عدد (با واحد درجه) میزان باز و بسته بودن مخروط دید رو تنظیم کنید. به صورت پیش فرض ۳۵ درجه ست. بعد از زدن Z پایین سمت راست در قسمت Measurements می تونید ببینید مخروط دید چند درجه ست

خانه معمار
سلام.اینجا دوتا سوال پیش میاد

۱)مشکل شما جدا بودن منحنی هاست :
با پلاگین weld به راحتی میتونیم خطوط رو به هم دیگه بچسبونیم .

پلاگین ساده و مختصری است .

بعد از کپی پیست توی پوشه ی پلاگین ها توی سربرگ پلاگین محیط اسکچ آپ میتونین پلاگین رو پیدا کنین .

خطوط رو انتخاب کنین و پلاگین رو از مسیری که گفته شد اجرا کنین .

دو تا پیغام دریافت میکنین . برای پیوسته کردن خطوط هر دو پیغام رو NO کنین

۲)زمانی که از کد فایل وارد میشه خطوط منحنی ها نرم نیست یعنی تعداد سگمنتهاش کمه که به صورت چند ضلعی نشون میده :
کل پلانو انتخاب میکنی بعد از سر برگ پلاگین گزینه change arc segment انتخاب میکنی بعد اعداد بالای ۲۰ در نظر میگیری
نکته۱ : هرچه اعداو بالا تر ببری حجمت سنگین تر میشه
نکته۲: اگر فایل رو از اول تو اسکچاگ داری می کشی، احتمالاً می دونی که همون موقع که ابزار آرک یا دایره رو انتخاب می کنی، بهت اجازه میده مقدار Segment رو وارد کنی… که پلاگین هم نمی خواد اصن
به هر حال تو اسکچاپ همه منحنی ها رو لازمه با خورده خط های صاف به دست بیاریم. وقتی کار سه بعدی میشه، مشکل با Soften حل میشه

۱- آدرس سایت را در قسمت مرورگر خود وارد کرده و صفحه را رفرش کنید. تاصفحه خانه معمار ، در مرورگراینترنت شماذخیره شده ومشکل برطرف شود.

۲- پیشنهاد می شوداز اینترنت پر سرعت استفاده کنید.